MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wiesz, jak wypełnić e–PIT? Użyj kreatora. Wyjaśniamy do czego służą formularze: PIT–36L, PIT–28, PIT–36 i jak przekazać 1,5% na OPP

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
W tym roku tylko do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą rozliczyć PIT za ubiegły rok. Statystyki resortu finansów potwierdzają, że większość z nich robi to za pomocą usługi Twój e–PIT w e–Urzędzie Skarbowym. Warto przypomnieć, że w tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e–PIT mogą korzystać także osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Zagubionym w rozliczeniach pomoże specjalny kreator. Wyjaśniamy też, do czego służą najważniejsze formularze.

Spis treści

Usługa Twój e–PIT w e–Urzędzie Skarbowym pomaga w bezpieczny i prosty sposób rozliczyć PIT, szybko otrzymać zwrot nadpłaty lub zapłacić podatek online, także przy użyciu Blika. W tym roku po raz pierwszy usługa jest dedykowana również osom prowadzącym działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Dotyczy także osób, które zawiesiły działalność gospodarczą. Jak najłatwiej uporać się z rozliczeniem?

Kreator w usłudze Twój e–PIT pomoże uporać się z rozliczeniem

Resort finansów, zdając sobie sprawę z wielu nowości, które w tym roku czekają podatników, przygotował w usłudze Twój e–PIT specjalny kreator wspierający osoby rozliczające się samodzielnie. Proste pytania i czytelne objaśnienia umieszczone w kreatorze pomagają uzupełnić zeznanie krok po kroku. Wskazówki, jak się rozliczyć w 2024 roku znajdziemy na stronie rządowej w formie poradnika dla podatnika.

Prowadzisz działalność i chcesz się rozliczyć cyfrowo? Skorzystaj ze strony: dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Krajowa Administracja Skarbowa ma dostęp do pełnych danych podatkowych

W formularzach dostępnych w usłudze Twój e–PIT znajdują się dane, do których dostęp ma Krajowa Administracja Skarbowa – między innymi dane rejestracyjne, numer mikrorachunku podatnika, wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu, dane z informacji od płatników i informacje z rozliczeń za ubiegły rok dotyczące ulgi na dzieci, czy numer KRS organizacji pożytku publicznego, na rzecz której podatnik przekazał 1,5 proc. podatku w swoim ostatnim zeznaniu podatkowym, o ile ta organizacja nadal widnieje na wykazie OPP.

Jak przekazać 1,5 proc. organizacji pożytku publicznego?

Każdy podatnik, który płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), może przekazać 1,5 proc. swojego podatku na wybraną przez siebie OPP.

– Aby przekazać 1,5 proc. podatku, należy wypełnić odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym (PIT) lub formularzu PFR-16. W rubryce tej podajemy numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Wielkość ta nie może przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Zostanie ona następnie odjęta od należnego podatku i przekazana wybranej organizacji – wyjaśnia Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl, organizowanej przez stowarzyszenie Sursum Corda.

Podatnik musi samodzielnie uzupełnić ważne informacje. Wskazujemy jakie

Podatnik, który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej powinien w udostępnionym zeznaniu samodzielnie uzupełnić dane dotyczące:

  • przychody
  • koszty uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28),
  • składki na ubezpieczenia społeczne,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne (w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym),
  • ulgi i odliczenia, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania z nich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie wiesz, jak wypełnić e–PIT? Użyj kreatora. Wyjaśniamy do czego służą formularze: PIT–36L, PIT–28, PIT–36 i jak przekazać 1,5% na OPP - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska