https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

700 tysięcy krakowian rozlicza PIT. Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega przed oszustami wyłudzającymi dane

Ewa Wacławowicz
ADAM JASTRZĘBOWSKI
15 lutego wystartował okres rozliczeniowy dla rozliczeń rocznych w podatku dochodowym (PIT). To też dobry czas dla oszustów, którzy polują na niczego nie świadomych podatników. Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa ostrzega i mówi na co podatnicy powinni uważać.

"700 tys. osób – według ostatnich danych tylu podatników rozlicza się w Krakowie, 5 mld zł – niemal taka kwota wpłynie w 2025 roku do budżetu miasta z tytułu udziału w podatku PIT" - informują urzędnicy.

Tymczasem Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) codziennie otrzymuje zgłoszenia o próbach oszustw. Cyberprzestępcy podszywają się pod administrację skarbową, wysyłając fałszywe e-maile, SMS-y i wiadomości z kodami QR z obietnicą zwrotu podatku. Zdarzają się również telefony od fałszywych urzędników.

Fałszywe wiadomości

Zbliżający się okres rozliczeń rocznych w podatku dochodowym to czas niespotykanej dotąd aktywności oszustów, szczególnie od dziś, 15 lutego, kiedy rusza rozliczanie PIT.

- Już teraz odnotowujemy napływ fałszywych wiadomości, a od soboty, gdy w e-Urzędzie Skarbowym udostępnimy wstępnie wypełnione zeznania PIT, skala oszustw może gwałtownie wzrosnąć - mówi Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Krakowie, Wojciech Zastawniak i dodaje – Apelujemy do wszystkich naszych klientów, żeby zachowali wzmożoną ostrożność. Nigdy nie kontaktujemy się z podatnikami podając kwoty i linki, w które trzeba kliknąć po dalsze informacje. Tym bardziej nie dzwonimy do podatników, żeby uzyskać przez telefon wrażliwe dane.

Jak działają przestępcy?

Przestępcy rozsyłają wiadomości z informacją o rzekomych wezwaniach do zapłaty albo nadpłacie.

"Podatnik otrzymuje wiadomość e-mail, SMS lub informację na komunikatorze, który wygląda jak oficjalna korespondencja od KAS. W fałszywej wiadomości znajduje się link lub kod QR prowadzący do fałszywej strony internetowej, łudząco przypominającej oryginalną stronę e-Urzędu Skarbowego (e-US). Fałszywe strony proszą o dane logowania do e-US, hasła do bankowości elektronicznej lub instalację podejrzanych aplikacji" - czytamy w komunikacie MKAS.

Jak nie wpaść w sidła przestępców?

KAS przypomina, że:

  1. Nigdy nie wysyła wiadomości z kwotami i linkami wymagającymi podawania haseł czy instalowania dodatkowego oprogramowania.

  2. Oficjalne powiadomienia podatkowe są dostępne wyłącznie po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego na stronie www.podatki.gov.pl.

  3. Warto weryfikować nadawcę wiadomości i zachować ostrożność wobec niespodziewanych e-maili, SMS-ów, telefonów czy wiadomości z kodami QR.

  4. Autentyczność korespondencji można dodatkowo sprawdzić na infolinii KAS 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych), 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych).

  5. Pracownicy KAS nigdy nie proszą o podanie przez telefon jakichkolwiek danych osobowych i finansowych.

  6. Każdy incydent warto zgłosić np. poprzez platformę CERT lub aplikację mObywatel.

  7. W przypadku podejrzenia wyłudzenia pieniędzy należy od razu skontaktować się z bankiem i zgłosić sprawę na Policję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska