Tutaj już nie chodzi o odstrzał dzików w powiatach zaatakowanych przez ASF oraz na terenach do nich przyległych. O to, by rząd podjął decyzję o całkowitej depopulacji na terenie całej Polski, zaapelował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych.
"Ze względu na zbliżający się okres huczki-rui, istnieje poważne zagrożenie rozprzestrzenienia się wirusa na stada i populacje dzików z województw przyległych do woj. lubuskiego, w tym na teren największego zagłębia produkcji świń, jakim jest województwo wielkopolskie", wskazuje samorząd rolniczy.
Rozprzestrzenienie się wirusa na wszystkie województwa to wyjątkowo czarny, ale możliwy scenariusz. ASF idzie na zachód, wciąż rośnie liczba martwych dzików.
Sprawdź też: Wydano nakaz odstrzału dzików w Wielkopolsce
Samorząd podkreśla, iż straty producentów świń i Skarbu Państwa mogą sięgać miliardów złotych. "Ewentualny brak odszkodowań za likwidowane stad świń spotęguje chaos i doprowadzi do bankructwa wiele gospodarstw", czytamy w informacji prasowej.
Przypominamy: Minister Ardanowski o ASF - Bez odstrzału dzików, nie da się opanować tej choroby
W związku z walką z wirusem ASF, samorząd rolniczy oczekuje:
- podjęcia decyzji o całkowitej depopulacji stad dzików w Polsce
- zwiększenia środków finansowych na bioasekurację oraz wypłatę premii dla myśliwych za odstrzał dzików
- zapewnienia w budżecie państwa zwiększonych środków finansowych na wypłatę odszkodowań dla gospodarstw za zwierzęta ubite z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej
- maksymalna kara za niespełnienie bioasekuracji - 30% odszkodowania
- przeniesienie nadzoru nad Polskiego Związku Łowieckiego do ministerstwa rolnictwa
- objęcia ochroną przez służby porządkowe możliwości przeprowadzania polowań
KRIR chce także, aby resort rolnictwa wystąpił do Komisji Europejskiej o dodatkowe pieniądze na walkę z afrykańskim pomorem świń.
Dodajmy, że 60 gmin w tzw. strefie zapowietrzonej zostało przez Komisję Europejską uznanych za wolne od ASF.
Źródło: KRIR

_____________________
Agro Pomorska odcinek 82
