MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Siarach trwa Festiwal Wina. Imprezę na węgierskim szlaku rozpoczęła promocja książki "Artyści w Sękowej" śp. Piotra Gryglaszewskiego

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Dzisiaj w Sękowej wystartował II Festiwal Wina, a razem z nim promocja książki "Artyści w Sękowej" śp. Piotra Gryglaszewskiego. Książka przedstawia sylwetki 30 wybitnych artystów, którzy na przestrzeni ostatnich 150 lat tworzyli w Sękowej.

Przez dwa dni (3 i 4 sierpnia) w gminie Sękowa będzie wszystko, co najlepsze na węgierskim szlaku, a więc przede wszystkim wina, no i przekąski do nich, czyli sery, ale też muzyka - ludowa w wykonaniu dziecięcej grupy folkowej i Zespołu "Kałe Jakha", związanego z Towarzystwem Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej o tej samej nazwie.

Festiwal rozpoczął się od promocji wyjątkowej publikacji oraz prezentacji lokalnych produktów.

- To dla mnie ogromny zaszczyt móc otworzyć to niezwykłe wydarzenie, które jest dowodem na to, jak bogata i inspirująca może być kultura i dziedzictwo naszych małych społeczności - mówiła Iwona Tumidajewicz, dyrektorka GOK w Sękowej. - Dzisiejszy dzień to nie tylko promocja książki, ale również święto naszej lokalnej kultury i tradycji. Dziękuję wszystkim za przybycie i zaangażowanie. Mam nadzieję, że ta uroczystość będzie dla nas wszystkich źródłem inspiracji i refleksji - dodała.

Honorowymi gośćmi spotkania były autorki publikacji Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz Marzanna Raińska, związana z Małopolskim Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.

- Nie możemy również zapomnieć o zmarłym autorze, Piotrze Gryglaszewskim, który swoją pasją i wiedzą przyczynił się do powstania tej publikacji, ale i wielu innych, jak np. Monografii Sękowej. Jego duch wciąż jest z nami dzięki tej książce, a jego wkład w zachowanie dziedzictwa twórców z przeszłości na zawsze pozostanie w naszej pamięci - mówiła Iwona Tumidajewicz, prosząc zebranych o uczczenie pamięci zmarłego minutą ciszy.

Publikacja "Artyści w Sękowej" jest wynikiem projektu „Sękowa Artystyczna Przestrzeń: Odkrywanie Dziedzictwa Twórców z Przeszłości”, który realizowany jest przez Koło Gospodyń i Gospodarzy w Sękowej. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

- Piotr ukochał Sękową, a przez swoje badania i publikacje przybliżał nam historię naszej wsi i gminy. Dzisiaj oddajemy w ręcę Czytelników JEgo ostatnie dzieło - mówiła wzruszona Małgorzata Małuch.

Książka przedstawia sylwetki trzydziestu wybitnych artystów, którzy na przestrzeni ostatnich 150 lat tworzyli w Sękowej. Są wśród nich malarze, rzeźbiarze, graficy, architekci, historycy sztuki oraz twórcy wielu narodowości i kultur, gdyż oprócz Polaków są to Austriacy, Niemcy i Węgrzy, a nawet Japończycy i Włosi. Obok artystów powszechnie znanych, twórcy wybitni, ale zapomniani.

- Dzięki publikacji możemy lepiej poznać i docenić ich wkład w nasze dziedzictwo kulturowe. Marta Kłak-Ambrożkiewicz w swoim wstępie znakomicie oddała ducha tego dzieła, a Marzanna Raińska w mistrzowski sposób zadbała o skład i opracowanie graficzne - komentowała dyrektorka GOK.

- Parafrazując pisarza: Są miasta, które poznaje się i zna, nigdy ich nie odwiedzając. Ich obraz przybliżają poeta i historyk, pisarz, muzyk i malarz. Rangę tę nadają im ich życiorysy - czytamy we wstępie Marty Kłak-Ambrożkiewicz, kierownik Muzeum Narodowego w Krakowie. - Wieś Sękowa to miejsce z historycznym kilkusetletnim rodowodem, którego mogłoby pozazdrościć niejedno miasto. Położenie, krajobraz, przyroda i jakaś siła niezwykła... Taka jest też monografia przygotowana przez autorów, którą czyta się jednym tchem. Projekt „Artyści w Sękowej” jest spotkaniem. Pierwszą próbą zebrania historii osób, które zdecydowały się na tworzenie w miejscu o ogromnym potencjale twórczym i kreatywnie angażującym wiele osób. Jest opowieścią o wspólnotach, odnawianiu więzi, nawiązywaniu kontaktów. Miejsce nie jest powszechnie znane, ale pełni ważną rolę w kształtowaniu wyobraźni. Twórcy, o których publikacja opowiada, podejmowali się wyzwań artystycznych i duchowych. Przedsięwzięcia te zasługują na pamięć - pisze dalej autorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska