Powrót "Ostatniej Wieczerzy XXI" do Tarnowa
Po trzech latach od sesji fotograficznej, która miała miejsce w Wielki Czwartek 2019 roku we wnętrzach Gemini Park Tarnów dzieło Piotra Barszczowskiego - tarnowskiego artysty i fotografika można oglądać w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego. Wysoki na trzy i szeroki na dwa metry obraz zawieszony został w foyer – na wprost głównego wejścia. Będzie w tym miejscu prezentowany do 8 maja.
To jedna z trzech grafik wykonanych na specjalnym, przepuszczającym światło, płótnie. Odbitka numer 1 została podarowana rok temu Opactwu Benedyktynów w Tyńcu, gdzie zdobi reprezentacyjną salę Petrus w opactwie.
Odbitka nr 2 od dwóch tygodni jest eksponowana w Wiedniu – we wnętrzach zabytkowego, kościoła Maria am Gestade. Dzieło trafiło do Austrii za sprawą Instytutu Polskiego w Wiedniu. Będzie w nim prezentowane do 21 kwietnia.
- „Ostatnia Wieczerza XXI” doskonale wkomponowała się styl tej wyjątkowej, gotyckiej świątyni – mówi Piotr Barszczowski, który był osobiście na wernisażu w Wiedniu.
Z kolei od wtorku – 4 kwietnia w teatrze Solskiego można oglądać odbitkę nr 3 - tę samą, którą artysta zabrał ze sobą do Florencji, gdzie obejrzały ją tysiące osób odwiedzających pawilon wystawowy podczas biennale sztuki.
Podziękowanie dla statystów i spotkanie w Wielki Czwartek
Artysta przy wykonaniu swojej pracy zastosował autorską technikę, łącząc stare tradycje warsztatu malarskiego i witrażowego z nowoczesnymi technikami fotokolażu i druku.
- Od początku biblijna scenę osadzałem w teraźniejszości. Wykonałem szkic i zacząłem marzyć o realizacji dużego obrazu lub nawet witrażu. Wiedziałem, że będę potrzebował pomocy statystów, aby poradzić sobie z niezwykle trudnymi skrótami perspektywy w połączeniu z kombinacja zabiegów, takich jak: Złoty Podział, Ciąg Fibonnacciego i anamorfoza – tłumaczy Piotr Barszczowski.
Potrzebował 17 osób. Zgłosiło się 26. Zamiast wybierać i selekcjonować zdecydował się zmodyfikować swój szkic i zaangażować wszystkich.
- „Ostatnia Wieczerza” pierwotnie miała być prezentowana w 2020 roku. Ostatecznie jej premiera opóźniła się o rok, ale i tak – z powodu pandemii, w Tyńcu mogła uczestniczyć tylko garstka osób. Mam dług wobec statystów. Chciałbym im wszystkim podziękować i opowiedzieć nieco więcej o tym obrazie – mówi Piotr Barszczowski.
Prezentację dzieła oraz spotkanie z autorem i statystami zaplanowano w Wielki Czwartek (14 kwietnia) o godz. 19 w foyer teatru.
To okazja, aby dowiedzieć się, co artysta "ukrył" na obrazie. To np. skomplikowany labirynt w posadze opowiadający pewna historię oraz znaki i symbole znane od wieków chrześcijanom i utrwalone w przedstawianiu tego kluczowego i wielce dramatycznego, tak pod względem ludzkim , jak i religijnym, wydarzenia, jakim była ostatnia wieczerza.
Bądź na bieżąco i obserwuj
