"Studium całej figury chłopca" powstało w 1856 roku, namalował go 18-letni Jan Matejko. Artysta podarował obraz starszemu bratu Zygmuntowi. Przez wiele lat przechowywany był w Bieńczycach, w posiadłości dzierżawionej przez Zygmunta Matejkę, a następnie przy ul. Karmelickiej, po tym jak trafił do bratanic Matejki, córek Zygmunta. Od momentu powstania pozostawała w prywatnych kolekcjach Matejków, Zduniów i Głowińskich.
Jak informuje Akademia Sztuk Pięknych, w 2023 roku spadkobiercy poddali obraz konserwacji i badaniom specjalistycznym, na podstawie których sporządzona została kompleksowa dokumentacja. Publiczność po raz pierwszy może zobaczyć młodzieńczą pracę Matejki.
"Opuszczone powieki zdają się skrywać tajemnicę istoty dzieła sztuki - pragnienia osiągnięcia doskonałości przetworzonego w wyjątkową, niepowtarzalną formę przepełnioną ciepłem i cudowną atmosferą" - wyjaśniają twórcy wystawy. - "Akt wydaje się tematem banalnym, szkolnym ćwiczeniem żmudnie wykuwającym artystyczne talenty. Jednak konteksty, w jakich pokazano obraz w Muzeum ASP, wskazują na wprost przeciwne wnioski. Umożliwiają one spojrzenie na akt z dwóch perspektyw towarzyszących ludziom od wieków, które w gruncie rzeczy są spojrzeniem na samego człowieka: na jego wymiar wyłącznie materialny, który reprezentowała monachijska Akademia Sztuk Pięknych pod redakcją Karla Piloty`ego, oraz na jego wymiar złożony zarówno z materii, jak i transcendencji, tego, co duchowe, a nawet boskie, którego popularyzatorem w Krakowie był Wojciech Korneli Stattler. Wpływ rzymskiej edukacji Stattlera powodowała, że studium aktu pod jego kierunkiem stawało się studium piękna, mimo iż oparte było na przedstawieniu realnego, żywego człowieka i szeregu charakteryzujących go cech indywidualnych".
Pokazowi "Studium chłopca" towarzyszy prezentacja kilku innych prac Jana Matejki: obrazów "Wit Stwosz jako dziecko", "Tors figury męskiej" oraz portretu siostry Marii.
“Pod powiekami aniołów” – specjalny pokaz prac Jana Matejki podczas Dni Otwartych Drzwi ASP, potrwa do 21 kwietnia w Muzeum ASP. Wstęp wolny.
