Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słynny obraz w Krakowie. Muzeum Narodowe przygotowuje się do nowej wystawy. Podpatrzyliśmy co nieco

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
od 16 lat
W środę (7 czerwca) do Krakowa przyjechał słynny obraz "Kazanie Piotra Skargi". Na co dzień monumentalne dzieło Jana Matejki można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie. Od 23 czerwca tego roku, do 7 stycznia 2024 roku, dzieło będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Krakowie na wystawie "Matejko. Malarz i historia". Udało nam się podpatrzeć muzealników przy pracy nad wystawą.

W prezbiterium katedry wawelskiej na nabożeństwie zgromadzili się najwięksi dostojnicy państwa i kościoła z królem Zygmuntem III na czele. Piotr Skarga wygłasza kazanie.

Choć miejsce, w którym znajduje się na płótnie Skarga nie jest centralne, nie na ambonie, podwyższeniu, a wśród zgromadzonych, artysta nie pozostawia wątpliwości - to kaznodzieja zajmuje w tej grupie przedstawionych dostojników miejsce naczelne. Gest wzniesionych rąk podkreśla strumień światła.

Obraz powstawał w latach 1862–1864, Matejko zaczął go malować tuż po załamaniu powstania styczniowego. Do postaci Piotra Skargi prawdopodobnie pozował malarzowi Michał Szweycer, powstaniec listopadowy i towiańczyk, Skarga może mieć tez rysy samego Matejki, na co wskazują inne źródła.

Niezwykłe są losy dzieła podczas II wojny światowej. Przed jej wybuchem dzieło Matejki znajdowało się w zbiorach Potockich, w obliczu zagrożenia, z inicjatywy polskich muzealników dwa monumentalne dzieła Matejki: "Kazanie Piotra Skargi" wraz z "Bitwa pod Grunwaldem" zostały nawinięte na jeden drewniany wał, zapakowane do drewnianej skrzyni, a następnie umieszczone w Muzeum w Lublinie.

Kiedy zawierucha wojenna zaczęła zagrażać dziełom także i tam, owinięte papą, umieszczone w drewnianej skrzyni i cementowanym sarkofagu dzieła zakopano w ziemi. Tak przetrwały do jesieni 1944 roku.

Warunki, w jakich przetrwały lata wojny i okupacji, odcisnęły na obrazach piętno widoczne do dziś.

"Kazanie Piotra Skargi" to jedno z dzieł, które złożą się na wystawę "Matejko. Malarz i historia", którą w stulecie urodzin artysty, 23 czerwca otworzy Muzeum Narodowe w Krakowie.

"Wystawa „Matejko. Malarz i historia” przybliży to fascynujące oblicze sztuki krakowskiego artysty, prezentując zarówno wspomniane obrazy wielkiego cyklu historycznego, jak i dziesiątki prac mniejszych formatem, ale doniosłych treścią (w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych oraz zagranicznych), a także szkice i rekwizyty wykorzystywane w procesie twórczym - w sumie ponad trzysta dzieł ukazujących bogactwo tych dokonań. Przypomni także o społecznych zasługach Matejki, gromadząc liczne świadectwa wdzięczności i uznania kierowane na jego ręce" - zapowiada Muzeum Narodowe w Krakowie.

Dziennik Polski jest patronem medialnym wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska