https://gazetakrakowska.pl
reklama

W trosce o zdrowie psychiczne młodych Małopolan

Materiał informacyjny Województwa Małopolskiego
Ponad 2000 uczniów, 1000 nauczycieli oraz 1200 rodziców i opiekunów z 34 szkół podstawowych skorzystało już ze wsparcia w ramach programu „Ty decydujesz jak reagujesz”, którego celem jest wzmacnianie odporności psychicznej oraz zapobieganie agresji rówieśniczej wśród dzieci i młodzieży w Małopolsce. „Ty decydujesz jak reagujesz” cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Zadanie to wspiera i finansuje Samorząd Województwa Małopolskiego.

- Samorząd województwa nieprzerwanie od lat jest mocno zaangażowany w ochronę zdrowia psychicznego swoich mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży. Dokładamy wszelkich starań, zapewniając sprawne funkcjonowanie podmiotów leczniczych. Zabezpieczamy ciągłość opieki nad pacjentem na terenie naszego regionu. System opieki psychiatrycznej pomaga w utrzymaniu zdrowia psychicznego mieszkańców Małopolski - mówi Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.

Profesjonalne wsparcie dla tysięcy uczniów, nauczycieli i rodziców

W ten właśnie kierunek i społeczną misję wpisuje się trwający od 2021 r. program „Ty decydujesz jak reagujesz”. Działaniami edukacyjnymi i profesjonalnym wsparciem w ramach „Ty decydujesz jak reagujesz” objęto do tej pory 2 103 uczniów, 1 000 nauczycieli oraz 1 196 rodziców i opiekunów z 34 szkół podstawowych. Dotychczasowym realizatorem czterech edycji zadania był Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie. Na sfinalizowanie tego bardzo potrzebnego przedsięwzięcia przeznaczono do tej pory ponad 2,5 miliona złotych z budżetu Województwa Małopolskiego. Zadanie stanowi odpowiedź na aktualne społeczne wyzwania i zagrożenia. Potrzebę realizacji „Ty decydujesz jak reagujesz” potwierdza ogromne zainteresowanie ze strony szkół i szkolnych społeczności. Do obecnej edycji, w roku szkolnym 2024/2025, na przygotowanych w programie 25 wolnych miejsc, zgłosiło się aż 187 szkół podstawowych!

W ramach „Ty decydujesz jak reagujesz” w szkołach podstawowych na terenie Małopolski prowadzone są zajęcia i działania na wielu płaszczyznach. Główny cel to pogłębianie kontaktu i bezpośrednia praca z dziećmi i młodzieżą, przeciwdziałanie zaburzeniom zachowania w środowisku uczniowskim, profilaktyka oraz uczenie młodych ludzi jak kontrolować emocje, a także propagowanie wiedzy i postaw ułatwiających radzenie sobie ze stresem.

Program obejmuje cykle warsztatów prowadzonych przez psychologów, psychoterapeutów i pedagogów dla uczniów z trzech szkolnych klas w danej placówce, gdzie jak wskazuje miejscowa rada pedagogiczna, pojawiają się największe problemy adaptacyjne. W ramach zajęć rozwijane są kompetencje społeczne i emocjonalne u dzieci i młodzieży. Warsztaty prowadzone są również dla nauczycieli, którzy pracują i mają bezpośredni kontakt z tymi młodymi ludźmi.

Program wzorem dla innych i będzie aktywnie rozwijany

W ramach „Ty decydujesz jak reagujesz”, na bazie tej konkretnej pracy oraz płynących z niej wniosków i potrzeb, opracowywane są również materiały informacyjno-edukacyjne. Dodatkowa korzyść jest taka, że mogą one służyć jako materiały szkoleniowe dla innych szkół, w tym także tych, które wyrażały zainteresowanie programem, ale nie zostały zakwalifikowane do danej edycji.

Zdrowie oraz bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, jak również profesjonalne wsparcie dla rodziców i pedagogów stanowią samorządowy priorytet, a program „Ty decydujesz jak reagujesz” udowodnił swoją wartość. Obecnie trwają konsultacje z Komisją Europejską na temat włączenia projektu do Programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, którego liderem byłoby Województwo Małopolskie w partnerstwie ze Szpitalem Klinicznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie. Szacowana kwota tych działań, przewidzianych na lata 2026-2029, to 9 mln zł.

Sygnały, że młody człowiek potrzebuje pomocy

„Ty decydujesz jak reagujesz” wpisuje się w cały wachlarz działań samorządu regionu oraz związanych z nim instytucji. Przypomnijmy np., że w 2019 roku, wychodząc naprzeciw najbardziej palącym potrzebom w dziedzinie opieki psychiatrycznej oraz terapii uzależnień dla dzieci i młodzieży, Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie uruchomił Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, którego częścią są poradnie oraz dzienny oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży.

Folwark Kompetencji pomoże odczarować Kobierzyn

W ostatnich dniach, 22 listopada, symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęły się roboty budowlane związane z inwestycją „Folwark Kompetencji - centrum wsparcia w obszarze e-zdrowia, zdrowia i zdrowienia”, która powstaje na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego przy ul. Babińskiego w Krakowie. Dzięki kompleksowej rewitalizacji budynki dawnego folwarku odzyskają świetność i zyskają nowe funkcje. Powstanie ogólnodostępna przestrzeń, z której będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Będą to m.in. park, dwie sale kinowe, gabinety terapeutyczne, przestrzeń do pracy wspólnej, nowoczesne biura oraz zaplecze gastronomiczne. Inwestycja jest finansowana z budżetu Województwa Małopolskiego i realizowana przez Małopolskie Parki Przemysłowe. Jej koszt to ok. 46 milionów złotych. Będzie gotowa w 2027 roku.

- Kiedy kilka lat temu powiedzieliśmy mieszkańcom Małopolski, mieszkańcom Krakowa, że to zostanie wyremontowane, odrestaurowane, niewiele osób wierzyło, że to sią uda. To wielka radość, że dzisiaj możemy powiedzieć i pokazać: są zabezpieczone środki, jest założony harmonogram, którego celem jest realizacja tej inwestycji do końca 2027 roku. W tym miejscu bardzo dziękuję architektom i inżynierom za przygotowanie dokumentacji, a wykonawcom życzę powodzenia. Najistotniejsze jest to, że to miejsce zostanie oddane mieszkańcom Krakowa, mieszkańcom Małopolski, że będzie mogło służyć ludziom. Będą realizowane tu m.in. specjalistyczne usługi w zakresie informatyzacji i wspierania szpitali, będzie zapewniane wsparcie dla pacjentów szpitala, dzieci i młodzieży, będzie też miejsce, żeby znaleźć odpoczynek i wytchnienie od codzienności. Liczę, że to miejsce będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem mieszkańców - podkreślił marszałek Łukasz Smółka.

Zabytkowy kompleks szpitalno-parkowy, objęty ochroną konserwatorską oraz wpisany do rejestru zabytków, obejmuje ponad 50 hektarów powierzchni. Projekt inwestycyjny pn. „Folwark kompetencji - centrum wsparcia w obszarze e-zdrowia, zdrowia i zdrowienia” będzie realizowany w budynkach dawnego folwarku położonych od strony ul. Babińskiego. Projekt ma na celu przywrócenie folwarkowi dawnej świetności, nadanie mu funkcji terapeutyczno-szkoleniowych i otwarcie kompleksu na mieszkańców regionu. Wszystko to pozwoli odczarować Kobierzyn - miejsce, gdzie odbywa się terapia i leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki temu inwestycja przez kolejne lata będzie mogła służyć społeczności lokalnej i regionalnej.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska