
Różaneczniki
W półcieniu możemy także posadzić rododendrony (wiecznie zielone) i azalie (o sezonowych liściach). Te krzewy wspaniale kwitną na przełomie wiosny i lata. Pamiętajmy jednak, że muszą mieć kwaśną ziemię (można je sadzić w pobliżu hortensji, które również cenią bardziej kwaśne podłoża).

Tawułki
Tawułki ogrodowe mają sporo odmian, które różnią się wielkością oraz kolorem kwiatów. A te są bardzo dekoracyjne, bo tworzą duże, pierzaste kwiatostany. Tawułki mogą kwitnąć na biało, różowo, fioletowo, czerwono. Są wieloletnie i dostatecznie odporne na mróz, ale jeśli mają ładnie kwitnąć, nie można ich przesuszać.

Runianki japońskie
To dość niepozorne rośliny, ale dobrze nadają się do zadarniania półcienistych miejsc. Nie są wysokie (ok. 20 cm wys.) i mają ciemnozielone, mocno powycinane liście o błyszczącej powierzchni. To właśnie one są głównym walorem ozdobnym runianek (białe kwiaty nie są zbyt efektowne). Jeśli chcemy, by dobrze rosły, nie możemy ich przesuszać.

Żurawki
Żurawki to prawdziwe szaleństwo kształtów, wielkości, a przede wszystkim kolorów liści. Od jasnożółtych, pomarańczowych, czerwonych, bordowych, fioletowych do niemal czarnych. Mogą być gładkie lub wzorzyste. Są także żurawki o liściach w różnych odcieniach zieleni. Te rośliny mają też wdzięczne i delikatne kwiaty, przypominające dzwoneczki, a osadzone na gładkim pędzie, wyrastającym ponad liście. Żurawki są idealne do lekkiego cienia. Są wprawdzie wieloletnie, ale niezbyt trwałe, wymagają więc regularnego odmładzania (dzielenia) lub dosadzania. Niektóre, bardziej kolorowe i nowe odmiany mogą nie być w pełni odporne na mróz oraz jeszcze mniej trwałe.