https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W województwie podlaskim już nie płacą najwięcej za mleko

(koci)
Podlascy rolnicy w listopadzie otrzymywali za mleko średnio 147,07 zł/hl
Podlascy rolnicy w listopadzie otrzymywali za mleko średnio 147,07 zł/hl Archiwum
Końcówka ubiegłego roku była dobra dla producentów mleka – w listopadzie jego cena w kraju wzrosła o ponad dwa procent, danych GUS za grudzień jeszcze nie ma, ale oczekuje się, że będzie to kolejny miesiąc wzrostu cen mleka. A w pierwszych miesiącach tego roku oczekuje się stabilizacji cenowej.

Jak zauważa Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pod koniec roku (w listopadzie i grudniu) cena mleka w skupie zawsze rośnie. Nawet wówczas, gdy na rynku mleka panuje kryzys. Często bowiem na koniec roku mleczarnie wypłacają swoim dostawcom różnego rodzaju nagrody. To również może decydować o ubiegłorocznych wzrostach cen (danych za grudzień jeszcze nie ma – GUS powinien podać je 19 stycznia).

Podlascy rolnicy już nie dostają najwyższej ceny

W listopadzie – według Głównego Urzędu Statystycznego – średnia krajowa cena skupu mleka wyniosła 140,14 zł/1 hl. Była wyższa od ceny wypłacanej w październiku o 2,2 proc. Jednak w porównaniu do listopada 2017 r. była niższa o 7,3 proc.

Gdzie w listopadzie płacono najwięcej za mleko? Nie było to już woj. podlaskie. Pozycję lidera straciło ono na rzecz woj. lubuskiego. Dostawcy z Lubuskiego otrzymywali w październiku średnio 147,94 zł/1 hl. Natomiast w woj. podlaskim, które zajmowało drugą pozycję, rolnicy otrzymywali 147,07 zł/1 hl (w październiku było to 143, 17 zł/hl). Najniższą cenę za mleko otrzymywali w listopadzie producenci z woj. małopolskiego – 126,92 zł/1 hl.

Na razie bez spadków

W opinii Doroty Śmigielskiej trend wzrostowy cen mleka będzie można zaobserwować także w styczniu. W sumie w pierwszych trzech miesiącach tego roku cena powinna się trzymać – raczej nie należy się spodziewać spadków. Wcześniej duże obawy budziły unijne zapasy mleka w proszku. Teraz sytuacja się unormowała.

Czytaj też: Dramat rolników. Kupujemy unijną wieprzowinę, a dla polskiej brakuje miejsca na sklepowych półkach

Jednak dochody producentów i tak spadają ze względu na rosnące koszty produkcji.

Natomiast skup mleka w listopadzie był w kraju o 4 proc. niższy niż w październiku. Jednak, jeśli porównamy go do listopada minionego roku, okaże się że był wyższy o 3 proc. Wiadomo, że ten sezon dla producentów mleka jest bardo trudny ze względu na suszę i problemy z przygotowaniem pasz. W opinii analityka PFHBiPM, problemy z paszami objętościowymi powinny pojawić się w pierwszym półroczu tego roku.

Mlekovita. 90-lecie firmy 04.12.2018

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska