https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice: Dom Papieża w ręce państwa

Piotr Odorczuk
Turyści z Chile uważają, że rząd powinien dbać o dom Wojtyły
Turyści z Chile uważają, że rząd powinien dbać o dom Wojtyły Piotr Odorczuk
Dom w Wadowicach przy ul. Kościelnej 7, w którym w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła, na przełomie marca i kwietnia stanie się samorządowo-państwową instytucją kultury. Do tej pory Dom Jana Pawła II, od 1984 roku udostępniany zwiedzającym, był instytucją prywatną i nie miał formalnego statusu muzeum. Teraz się to zmieni.

Cztery podmioty: Ministerstwo Kultury, krakowska kuria, małopolski Urząd Marszałkowski oraz gmina Wadowice, mają niebawem wspólnie utworzyć ciało zarządzające nową instytucją kultury. Na czele dyrekcji nowego muzeum prawdopodobnie stanie ksiądz.

Co się zmieni dzięki przekształceniu? Przede wszystkim finansowanie. Muzeum będzie mogło otrzymywać regularne wsparcie finansowe z budżetu państwa oraz starać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wcześniej przekazywanie pieniędzy z instytucji państwowych czy samorządowych na papieskie muzeum było niemożliwe.

- Od kreatywności powołanej dyrekcji będzie zależało, na co zostaną przeznaczone przyznawane środki i ile ich będzie - tłumaczy Jarosław Kostrzewa, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. Jakie kwoty i kiedy trafią do papieskiego muzeum, jeszcze nie wiadomo.

- Na razie trwają rozmowy między partnerami, umowa nie została jeszcze podpisana - mówi Kostrzewa. Krakowska kuria odmówiła nam komentarza w tej sprawie ze względu na pobyt kardynała Stanisława Dziwisza oraz rzecznika kurii na Kubie.

Natomiast napotkani przez nas turyści, którzy przyjechali do Wadowic z Chile, dziwią się, że do tej pory państwo nie zaopiekowało się domem najsłynniejszego Polaka.

- Moim zdaniem, to bardzo dobrze, że w końcu państwo chce wziąć pod swoje skrzydła dom, w którym papież się wychował - uważa Samuel Arancibia, który właśnie zwiedził muzeum. Według niego, zyskają na tym turyści, pod warunkiem że trochę zmieni się charakter muzeum. - Przydałoby się więcej szczegółów dotyczących życia prywatnego Karola Wojtyły czy bardziej czytelna prezentacja papieskiego nauczania - mówi Arancibia.

Początkowo termin przekształcenia ustalony był na 1 marca, jednak ze względu na przedłużające się negocjacje oficjalne powołanie muzeum w nowej formule odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

Do 2006 roku kamienica, w której urodził się papież, należała do spadkobierców przedwojennego właściciela, Yechiela Balamutha. Potem dom kupił (za 1,6 mln dolarów) biznesmen Krzysztof Krauze, ale w kwietniu 2009 roku Krauze przekazał prawa do kamienicy kurii, tłumacząc się brakiem funduszy na przebudowę. Modernizacja miałaby kosztować 20 mln zł. Nowe muzeum będzie mogło się starać o takie fundusze.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska