18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warszawa, Uciecha, Wanda, Świt. Były filmy, dziś są sklepy i kluby [SONDA]

Redakcja
W zeszłym miesiącu mieszkańcy Nowej Huty protestowali przeciwko powstaniu marketu Tesco w dawnym kinie Świt. Ryszard Rutkowski, prezes Apollo Film, właściciela obiektu,  zapewnia jednak, że wynajem był konieczny, bo remont Świtu kosztował aż 7 milionów zł. Dzięki dochodowi jeszcze w tym roku powstanie tu kawiarnia, gdzie będą wyświetlane filmy.
W zeszłym miesiącu mieszkańcy Nowej Huty protestowali przeciwko powstaniu marketu Tesco w dawnym kinie Świt. Ryszard Rutkowski, prezes Apollo Film, właściciela obiektu, zapewnia jednak, że wynajem był konieczny, bo remont Świtu kosztował aż 7 milionów zł. Dzięki dochodowi jeszcze w tym roku powstanie tu kawiarnia, gdzie będą wyświetlane filmy. Joanna Urbaniec
Dyskoteka, delikatesy, klub fitness - oto, co pozostało po kinach, które kiedyś przyciągały przed ekrany tłumy krakowian. Co się w nich teraz dzieje - sprawdziła Karolina Gawlik.

Kiedyś oglądaliśmy w nich największe światowe hity. Teraz kino Wanda i Świt zmieniły się w sklepy, a w niegdysiejszej Warszawie mieści się klub fitness. Z kolei w kinie Uciecha otwierana jest dziś dyskoteka. Po 2000 roku kina studyjne zaczęły zawieszać działalność. Widzowie przenieśli się do multipleksów, które oferowały więcej atrakcji. Ale w Krakowie zostało jeszcze kilka małych kin, takich jak m.in. ARS, Kino pod Baranami, Agrafka, Mikro.

Jak uchronić te miejsca o niepowtarzalnym klimacie przez zamknięciem? Zdaniem właściciela Agrafki, Bogusława Balickiego, ich szefowie muszą przede wszystkim zadbać o szeroką ofertę. - Musimy pamiętać, że kina studyjne sprzed 20, 30 lat nie mają już racji bytu. Na widownię trzeba zaproszać dzieci, seniorów, w jakiś wyjątkowy sposób ściągnąć studentów - mówi. Jest to obecnie o tyle łatwiejsze, że oprócz wielkości ekranów, kina te niewiele różnią się już od multipleksów - posiadają projektory cyfrowe, przestrzenny dźwięk, a repertuar mają często bardziej ambitny niż sieciówki. - Kina studyjne mają nawet pewną przewagę nad multipleksami. Jeśli "złapiemy" promocję czy kupimy karnet, możemy pójść na seans za mniej niż 10 złotych - zachęca Balicki.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska