"Dzień Kina Polskiego to doskonała okazja, by odkryć i na nowo docenić polską twórczość filmową. Na ekranach pojawią się filmy, które zdobyły uznanie krytyków na festiwalach krajowych i zagranicznych, a także produkcje stworzone przez młodych, utalentowanych reżyserów. Widzowie będą mogli wziąć udział w specjalnych pokazach przedpremierowych, spotkaniach z twórcami, dyskusjach oraz warsztatach filmowych" - wyjaśnia Stowarzyszenie Kin Studyjnych, pod auspicjami którego działają także krakowskie kina studyjne.
Jakie filmy 11 listopada będzie można zobaczyć w Krakowie?
"W programie klasycznym są pokazy dwóch świetnych komedii z lat 30.: "Czy Lucyna to dziewczyna?" i "Piętro wyżej" oraz recital piosenek z epoki. Kino nowe reprezentować będzie animacja dla całej rodziny "Smok Diplodok" i dwie przedpremiery prosto z festiwalu w Gdyni: "Utrata równowagi" i "Dziewczyna z igłą"."
- zapowiada Kino Pod Baranami.
W repertuarze Kina Pod Baranami na poniedziałek, 11 listopada, są też inne polskie filmy: "Imago" Olgi Chajdas, "Listy do M. Pożegnania i powroty" Łukasza Jaworskiego i dokument "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa" Elizy Kubarskiej.
Na ekranach kina Mikro w poniedziałek 11 listopada zagoszczą m.in. "Wesele" Andrzeja Wajdy wraz z wykładem pracowników Rydlówki "Chata rozśpiewana, czyli konteksty do "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Opowieść o czasie, miejscu i pierwowzorach bohaterów narodowego dramatu", dokument "Simona" oraz przedpremiera filmu "Simona Kossak" z Fundacją "Dzikusy Salamandry", przedpremierowy pokaz filmu "Dziewczyna z igłą".
Kino Kijów 11 listopada zapowiada przedpremierowo "Dziewczynę z igłą" i - także przedpremiera - "Minghun"(reż. Jan Matuszyński).
W Agrafce tego dnia na ekran powrócą produkcje z lat 80. XX wieku - "Pan Kleks w Kosmosie" Krzysztofa Gradowskiego oraz "O-Bi, O-ba: Koniec cywilizacji" Piotra Szulkina. Widzowie zobaczą również "Sezony" Michała Grzybowskiego oraz przedpremierowo "Dziewczynę z igłą" i "Simonę Kossak".
W kinie Kika "Smok Diplodok" i dokument "Wanda Rutkiewicz". Kino Paradox również wyświetli te tytuły, dodatkowo w repertuarze znalazły się "Imago" Olga Chajdas i "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna.
