https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwiera się nowy park na terenie fortu - efekt metamorfozy u stóp Kopca Kościuszki

Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz, Szymon Korta
Otwarcie parku na terenie fortu 2 "Kościuszko" zapowiedział na niedzielę, 13 października, Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. - Zrealizowany park to zupełnie nowa przestrzeń na mapie Krakowa o niezwykłych walorach widokowych i rekreacyjnych, będąca efektem prowadzonych od przeszło 10 lat prac rewitalizacyjnych najbliższego otoczenia Kopca Kościuszki - informuje ZBK, zapraszając krakowian na otwarcie.

U stóp Kopca Kościuszki, na terenie fortu nr 2 "Kościuszko" (wzniesionego w latach 1850-56) w gestii Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie pozostawały zniszczone w okresie powojennym bastiony znajdujące się od strony zachodniej i południowo-zachodniej, pierwotnie z dwoma murowanymi hangarami na bastionach i kaponierami w fosie. Teren po zniszczonych bastionach przez dziesiątki lat pozostawał niezagospodarowany - a teraz dostaje nowe życie.

Nowa miejska przestrzeń pod kopcem

Prace rewitalizacyjne prowadzone były na zlecenie ZBK pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków. Ich celem było zrewitalizowanie obszaru po zniszczonych bastionach I-III fortu "Kościuszko" - poprzez ich przystosowanie do funkcji ogólnodostępnych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych o charakterze parkowym.

W ramach prac zajęto się zabezpieczeniem odkopanych reliktów fortyfikacji - a więc kaponier, hangarów, potern, murów bastionów itp. - wraz z ich uczytelnieniem i konserwacją. Pojawiły się też ścieżki po terenie bastionów, które zapewniają łatwy dostęp i komunikację po tym obszarze.

Zamontowane zostały elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Wprowadzono oświetlenie parkowe i iluminację. Posadzono też specjalnie dobrane - zarówno pod względem przyrodniczym, jak i historycznym - gatunki roślin, które mają stanowić o wartości przyrodniczej tego miejsca. Ponadto wykonana została instalacja do gromadzenia i wykorzystania wody deszczowej na potrzeby pielęgnacji zieleni.

Przestrzenie hangaru na Bastionie I i kaponier VI i VII w efekcie wykonanych prac mogą teraz służyć jako miejsce wystaw plenerowych. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie pierwszej takiej wystawy.

Obiekt powstały u stóp kopca ma też część o charakterze amfiteatralnym. Może ona okresowo pełnić rolę miejsca organizacji kina letniego czy koncertów muzycznych.

Teren ma mieć funkcje rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. W ciągu najbliższych 4-6 tygodni pod kopcem zostaną jeszcze zamontowane - po uzgodnieniu ich treści - tablice informacyjne, dzięki którym utworzony park będzie można przemierzać ścieżkami dydaktycznymi poświęconymi zieleni fortecznej i fortyfikacji.

Tak zmieniało się to miejsce wokół Kopca Kościuszki

Prace w ramach rewitalizacji terenu bastionów I-III fortu "Kościuszko" rozpoczęły się w 2011 roku, kiedy to zostały wykonane badania archeologiczne, które pozwoliły w dalszej kolejności na opracowanie stosownych dokumentacji projektowych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych.

  • W latach 2014-2018 prowadzono sukcesywnie prace dotyczące porządkowania terenu bastionów od strony Kopca Kościuszki
  • W latach 2019-2020 prace koncentrowały się na terenie Bastionu I.
  • Od 2021 r., w związku z uruchomieniem środków UE, możliwe było znaczne zwiększenie intensywności prowadzonych robót, które swoim zakresem objęły obszar wszystkich bastionów.

- W ramach otwarcia parku udostępniona dla mieszkańców zostanie zdecydowana większość terenu inwestycji. Do końca roku prowadzone będą jeszcze prace na terenie Bastionu III wraz z jego otoczeniem. Ponadto w pierwszej połowie 2025 r. na terenie parku wykonany zostanie ogród sensoryczny - informuje ZBK.

W związku z zakończeniem prac rewitalizacyjnych teren nowego parku zostanie przekazany w zarząd wyspecjalizowanej w tym zakresie miejskiej jednostce - czyli Zarządowi Zieleni Miejskiej.

Koszty urządzania nowej przestrzeni na mapie Krakowa

Jak podsumowuje ZBK, łączne koszty poniesione na realizację inwestycji dotyczącej zagospodarowania zniszczonych bastionów I-III fortu "Kościuszko" z przeznaczeniem na teren o charakterze parkowym wyniosły prawie 35 mln złotych.

Inwestycja od początku jej realizacji jest objęta wsparciem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który przyznał łącznie ponad 4,5 mln zł dotacji na ten cel. Ponadto projekt uzyskał dotację ze środków unijnych w ramach RPO Województwa Małopolskiego w łącznej kwocie przeszło 13,5 mln złotych.

Na otwarciu spotkanie z rekonstruktorami, forteczna gra i wata cukrowa

ZBK zaprasza całe rodziny do odwiedzenia 13 października fortu 2 "Kościuszko" i przekonania się na własne oczy, jaką metamorfozę przeszedł teren Bastionów I-III tego fortu

W ramach otwarcia parku w niedzielę, 13 października, od godz. 11 do 16 na terenie fortu 2 "Kościuszko" na krakowian i turystów będzie czekało wiele atrakcji, przygotowanych szczególnie z myślą o najmłodszych.

W programie znalazły się m.in:

  • spacer z przewodnikiem po terenie fortu 2 "Kościuszko",
  • spotkanie z rekonstruktorami,
  • zabawy plenerowe dla dzieci z animatorami,
  • forteczna gra terenowa z nagrodami,
  • stanowiska do zajęć plastycznych dla dzieci,
  • wata cukrowa i wiele innych atrakcji.

Nowe zasady w polskiej ortografii

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska