Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć! Czytelnicy pytają, eksperet odpowiada

Józefa Piotrowska-Strigl

Sposób ustalenia prawa do renty

Janusz z Wadowic: Czy ZUS postępuje prawidłowo, jeżeli ustalając prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy bierze pod uwagę okresy składkowe i nieskładkowe w dniach, a dla wysokości tego świadczenia w pełnych miesiącach?
- Tak. W obecnym stanie prawnym przy ustalaniu stażu wymaganego do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze pod uwagę wymagane okresy składkowe i nieskładkowe, przy czym okresy nieskładkowe jedynie w wymiarze nieprzekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Przy ustalaniu prawa do renty liczony jest każdy dzień okresu składkowego i nieskładkowego. Natomiast przy obliczaniu wysokości tego świadczenia okresy te ustala się wyłącznie z uwzględnieniem pełnych miesięcy po:
• 1,3 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów składkowych
• 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Zaoczne studiowanie bez składek ZUS

Natalia z Bochni: Mam 24 lata. Od nowego roku akademickiego przejdę ze studiów dziennych na zaoczne. Czy właściciel małego zakładu może mnie zatrudnić bez konieczności opłacania za mnie składek w ZUS?
- Tak. Studenci do ukończenia 26. roku życia, wykonujący pracę na podstawie umowy zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym oraz zdrowotnemu. Zatrudniający ich zleceniodawca nie ma obowiązku opłacania za nich żadnych składek. Jest tak bez względu na to, czy jest to nauka na uczelni państwowej czy prywatnej i dotyczy studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych.

Krótszy czas pracy niepełnosprawnego

Krystyna z Tarnowa: Nie spełniam warunków do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy, ale ostatnio choruję i będę czyniła starania o stwierdzenie niepełnosprawności. Czy takiemu pracownikowi szef powinien ograniczyć czas pracy?
- Tak. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze, czas pracy niepełnosprawnego nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Pracownik posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może pracować jeszcze krócej, bo do 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska