- Od kilku tygodni zauważyliśmy, że nocą rozwalane są worki z odpadami BIO po całej ulicy Przemiarki. Domyślaliśmy się, że to są dziki - pisze do nas Pan Tomasz, mieszkaniec.
Na potwierdzenie swoim domysłów mieszkańcy ulicy Przemiarki nie musieli długo czekać. W ubiegłą sobotę, 1 lipca, tuż przed południem, w biały dzień, na ulicy między zaparkowanymi samochodami ich oczom ukazała się wataha dzików. Zwierzęta nie zważając na obserwujących ich ludzi sprawdzały, czy gdzieś na ulicy nie znajdą czegoś do zjedzenia.
- Problem jest w tym, że nasza ulica to centrum miasta, a wszystko dzieje się w środku dnia. Często wysyłamy dzieci do sklepu, czy też same idą na dodatkowe zajęcia itd. Nie chciałbym, żeby spotkały taką watahę na ulicy. Przecież może się to źle skończyć - pisze mieszkaniec.
Według obserwacji osób mieszkających na ulicy Przemiarki, w okolicy ich domów grasuje ok. 15-17 dzików.
Zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie miasta Krakowa
W drugiej połowie 2021 r. w związku z wprowadzeniem przepisów związanych z afrykańskim pomorem świń, wprowadzono ograniczenia dotyczące odłowów dzików.
31 sierpnia 2021 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, które wprowadza zakaz przemieszczania dzików na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej, także na obszarze Polski. W związku z powyższym Urząd Miasta Krakowa uzyskał stanowisko służb weterynaryjnych w sprawie odłowu i relokacji dzików na terenie miasta, które wskazuje na konieczność zaniechania przemieszczania wyłapanych do odłowni dzików, jakie było dokonywane przez działające na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa całodobowe pogotowie dla dzikich zwierząt.
- Z uwagi na dalszą liczną obecność dzików w mieście zarządzeniem prezydenta Krakowa z 9 lutego 2023 r. został powołany zespół zadaniowy ds. rozwiązania problemu nadmiernej liczby dzików na terenie miasta Krakowa. W skład tego zespołu wchodzą przedstawiciele: Urzędu Miasta Krakowa, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia ds. zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii - informował w kwietniu br. krakowski magistrat.
Głównym zadaniem zespołu jest wypracowanie optymalnych rozwiązań mających na celu przywrócenie równowagi środowiskowej w zakresie liczby dzików na terenie miasta.
Zadaliśmy pytania w jaki sposób zespół planuje ograniczyć tak swawolną migrację dzików po ulicach Krakowa. Do tematu będziemy wracać.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!
