Projekt „Wdrożenie systemu segregacji z za- stosowaniem separatorów w instalacji MBP Barycz w Krakowie” obejmuje wybudowaną w latach 2013-2014 w pełni zmechanizowaną i zautomatyzowaną sortownię odpadów komunalnych Barycz dopełniającą kompleks obiektów przetwarzania odpadów komunalnych w ramach Centrum Ekologicznego Barycz.
W wykonanym w konstrukcji stalowej budynku o powierzchni około 4000 mkw. i kubaturze około 64 000 metrów sześciennych zainstalowana została nowoczesna linia technologiczna. Wyposażona jest w separatory optyczne, balistyczne, metali żelaznych i nieżelaznych, i pozwala na wyodrębnienie z całego strumienia odpadów możliwie najwięcej odpadów nadających się do odzysku i recyklingu. Linia technologiczna to 125 przenośników transportujących odpady, 3 przesiewacze odpadów (jedno sito bębnowe i dwa sita kaskadowe), 10 separatorów optycznych, dwa balistyczne, 3 metali żelaznych i 3 nieżelaznych. Węzeł do produkcji paliwa alternatywnego umożliwia przetworzenie odpadów nienadających się do recyklingu w paliwo alternatywne, wykorzystywane jako źródło energii w cementowniach. Proces jest sterowany komputerowo. Praca ludzi ogranicza się do ewentualnego doczyszczania odpadów przekazywanych do recyklingu, serwisowania i utrzymania linii w pełnej sprawności technicznej.
Zastosowane rozwiązania projektowe pozwalają na sortowanie zarówno zmieszanych odpadów komunalnych, jak i odpadów komunalnych selektywnie zbieranych (tzw. suchej frakcji), ograniczając tym samym do minimum ilość odpadów, która nie może być przekazana do recyklingu. Sortownia jest największym i najnowocześniejszym takim obiektem w Polsce. Zastosowana technologia, rozwiązania projektowe i utrzymywane standardy eksploatacji zapewniają bezpieczeństwo dla ludzi i ochronę środowiska naturalnego.
Sortownia wraz z pozostałymi instalacjami przetwarzania odpadów komunalnych eksploatowanymi przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z o.o. w Krakowie oraz planowanym do oddania do eksploatacji w najbliższym czasie Zakładem Termicznego Przekształcania Odpadów gwarantują stuprocentowe przetworzenie odpadów komunalnych wytwarzanych gminie w Kraków, przyczyniając się do osiągnięcia wymaganego prawem poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia i odzysku papieru, tworzyw sztucznych i szkła.
