W czasie poboru, na młodych chłopców padał blady strach. Niewielu miało ochotę iść w kamasze, tracąc dwa lata, a później czas służby systematycznie skracano do 18 miesięcy, roku, aż do jej zawieszenia.
W dawnych czasach były uprzywilejowane zawody, zwalniające od służby wojskowej. Można było też odbyć zastępczą służbę wojskową. Jedni chcieli ją „odbębnić”, żeby mieć z głowy, a innym pozostało na własną rękę zadbać o swoją przyszłość, czyli wymiganie się od „woja”. A jakich można było się nasłuchać zabawnych historii z komisji poborowych o zachowaniach rekrutów, chcących uzyskać niezdolność do armii. Wspólny mianownik to „ich weiss nicht”, parafrazując powiedzenie Hudeja z CK Dezerterów. Przekładając na nasze, to było palenie głupa, metoda na pacyfistę, daltonistę, że o bardziej wymyślnych już nie wspomnę. Potrafiono sobie zadać ból, byle tylko nie iść do woja.
Wojskowi mieli na to swoje sposoby. Uzdrawiali głuchych czy leczyli daltonistów. Kiedy udający głuchego wychodził już komisji, nagle padało zawołanie, że zapomniał książeczki wojskowej. Ten się odwracał i klapa. Udającemu daltonistę polecono podpisać jakąś kartkę czerwonym pisakiem, a on go brał i znów wtopa. Oj, to było w odległej galaktyce.
Teraz młodzież widzi w wojsku szansę nie tylko na dobrą pracę, ale i rozwój. Aż ciekawi mnie, jakie współcześni młodzi chłopcy potrafiliby wymyślić sposoby na ucieczkę przed wojskiem, gdyby przyszło im żyć w dawnych czasach?
Wśród młodych Polaków widać obecnie świadomość trudnych czasów, w jakich przyszło im żyć. Myślę o wojnie w Ukrainie, a właśnie służba wojskowa jest formą przygotowania na każdą możliwość.
I nie przerobi tego żadna propaganda i szykany tych, którzy wcześniej rozbrajali Polskę, a w trudnych chwilach „gorącej granicy” przy Białorusi pluli na mundur. Aż chciałoby się zacytować końcówkę dialogu kapitana Wagnera z von Nogayem, z CK Dezerterów, nieco go modyfikując pod polską rzeczywistość.
Ważne, że młode pokolenie obecnie wciąż jest wierne zasadzie: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tak wygląda życie za więziennymi murami. Zakłady karne w Małopolsce od środka
- Pół roku budowy. Tak wygląda droga ekspresowa S1 od Oświęcimia do Bielska-Białej
- Uczelnia w Oświęcimiu powiększyła się prawie dwa razy
- Oświęcim to nie tylko obóz Auschwitz-Birkenau. Warto zobaczyć inne miejsca. WIDEO
- Finał hokejowej Ligi Karpackiej Młodzików. Tychy z pucharem, Unia piąta. WIDEO
