https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej wniosków do ARiMR o pieniądze z PROW rolnicy będą mogli złożyć przez internet. Jest taki plan

Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Goumbik
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad rozwiązaniem legislacyjnym, które sprawi, że rolnik już nie będzie musiał składać papierowego wniosku o premię dla młodych czy pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw. Takie wnioski producenci rolni będą mogli składać za pomocą strony internetowej ARiMR.

Wizyta w oddziale regionalnym ARiMR lub nadanie przesyłki pocztą wymaga naszej wizyty w placówce, a to stało się szczególnie kłopotliwe w czasie pandemii. 30 kwietnia 2021 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie formularza wniosku o płatność w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. ARiMR ma 14 dni na przedstawienie uwag.

O te płatności z PROW 2014-2020 rolnicy będą mogli wnioskować do ARiMR przez internet

Obecnie beneficjenci podziałań wymienionych niżej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 mogą składać wnioski o płatność wraz z załącznikami jedynie w formie papierowej:

  • wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych,
  • wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój,
  • wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof,
  • wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof,
  • premie dla młodych rolników,
  • pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich,
  • pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw,
  • wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej.

To też może Cię zainteresować

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań, jakie powinien spełniać formularz wniosku udostępniony na stronie internetowej ARiMR.

"Zaproponowane w projekcie rozporządzenia regulacje mają na celu umożliwienie beneficjentom ww. poddziałań PROW 2014–2020 składania wniosków o płatność wraz z załącznikami za pomocą formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy jednoczesnym zachowaniu wymagań określonych w przepisach o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz biorąc pod uwagę identyfikację beneficjentów oraz zabezpieczenie przekazywanych danych przed dostępem osób nieuprawnionych".

Resort liczy na upowszechnienie składania wniosków o płatność w postaci elektronicznej, usprawnienie procesu weryfikacji wniosków przez Agencję, a w rezultacie przyspieszenie wypłaty środków finansowych na rzecz beneficjentów.

Ilu wniosków spodziewa się ARiMR? Oczekiwana liczba wniosków o płatność do końca 2025 r. (przy założeniu pełnego wykorzystania budżetu PROW 2014-2020)?

  • wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych - 58898
  • wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój - 1700
  • wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof - 6138
  • wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof - 886
  • premie dla młodych rolników - 35800
  • pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich - 40900
  • pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw - 114600
  • wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej - 2456

Razem 261 378 wniosków.

Umożliwienie beneficjentom złożenia wniosku o płatność drogą elektroniczną za pośrednictwem strony internetowej Agencji ułatwi elektroniczne załatwianie spraw, co jest szczególnie istotne w okresie epidemii. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: legislacja.rcl.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska