https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej wypadków z udziałem dzikich zwierząt koło Bochni, policja przestrzega: jesienią zwierzęta częściej wybiegają na drogi

Paweł Michalczyk
Skutki zderzenia samochodu z dzikim zwierzęciem w powiecie bocheńskim
Skutki zderzenia samochodu z dzikim zwierzęciem w powiecie bocheńskim PSP Bochnia
W okresie jesiennym na drogach częściej dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem, dzikich zwierząt. W powiecie bocheńskim w tym tygodniu miały miejsce już cztery takie sytuacje, z czego jednego dnia aż trzy. Policjanci apelują o czujność i ostrożną jazdę poza terenami zabudowanymi.

7 października 2024 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bochni przyjął trzy zawiadomienia o zdarzeniach drogowych z udziałem pojazdów i dzikich zwierząt. Dwa miały miejsce na drodze krajowej numer 94 w Bochni i Siedlcu, jeden na drodze wojewódzkiej nr 965 w Kopalinach. We wtorek 8.10 zanotowano kolejne takie zdarzenie, na drodze wojewódzkiej nr 965 w Proszówkach.

- Okres jesienno-zimowy sprawia, że zwierzęta te podchodzą w okolice dróg, dlatego częściej, niż w lecie dochodzi do zdarzeń z ich udziałem - przypomina mł. asp. Daniel Bułatowicz, oficer prasowy policji w Bochni.

W ciągu pięciu miesięcy, od kwietnia do sierpnia, w powiecie bocheńskim zanotowano 39 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt, a w siedem miesięcy od września 2023 do końca marca 2024 - 57.

Skutki spotkania samochodu ze zwierzęciem są różne. Z reguły są to uszkodzenia pojazdu, zdarza się jednak, że spotkanie rozpędzonego samochodu z dzikiem, łosiem lub sarną może mieć poważniejsze konsekwencje, jak utrata zdrowia lub życia osób podróżujących.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Bochni apelują do kierowców o ostrożność. - Drogi, które są położone bezpośrednio w okolicach lasów lub terenów niezabudowanych, są w szczególności narażone na takie sytuacje, ale równocześnie są oznakowane. Znak drogowy „zwierzęta dzikie" stosuje się do oznaczania miejsc, w których zwierzęta dziko żyjące często przekraczają drogę - zwraca uwagę Bułatowicz.

Funkcjonariusze drogówki tłumaczą, że w praktyce znak informujący o dzikiej zwierzynie powinien oznaczać dla kierowcy zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności, co powinno pomóc w uniknięciu zderzenia.

Co zrobić w przypadku zderzenia z dziką zwierzyną?

Procedura jest niemal identyczna jak w przypadku innych zdarzeń drogowych. Zabezpieczenie miejsca zdarzenia i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Wezwany na miejsce patrol policji poinformuje odpowiednie służby, które zabiorą zwierzę z drogi.

- Nie zaleca się ściągania potrąconego zwierzęcia „na własną rękę”. Jeśli mamy do czynienia z rannymi osobami w takim zdarzeniu, należy niezwłocznie udzielić im pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wypadki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska