https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Brzesku zagrożona z powodu zbyt niskiej liczby urodzeń? Ministerstwo zdrowia szykuje zmiany

Paweł Michalczyk
Szpital Powiatowy w Brzesku zanotował w 2023 roku 308 porodów
Szpital Powiatowy w Brzesku zanotował w 2023 roku 308 porodów Paweł Michalczyk
Szpital w Brzesku może stracić oddział porodowy. Według projektu ustawy ministerstwa zdrowia taki los czeka szpitale powiatowe, w których jest mniej niż 400 porodów rocznie. Brzeski szpital byłby jedną z kilku placówek w województwie małopolskim, które czeka taki los.

Brzeska porodówka znajduje się w nieodległym sąsiedztwie Bochni, gdzie działa jeden z najprężniej działających oddziałów porodowych w Małopolsce. W 2023 roku odnotowano tam 1425 urodzeń, rok wcześniej w Bochni przyszło na świat 1542 dzieci, a w 2021 było to 1466 maluchów.

Dla porównania w 2021 roku w brzeskim szpitalu zanotowano 541 porodów, ale już rok później liczba ta spadła do 384 porodów. Jeszcze mnie, bo 308 porodów miało miejsce w roku 2023. Tegoroczna tendencja też nie napawa optymizmem, bo do 29.08 zanotowano 181 porodów.

- Zgodnie z projektem ustawy, zostałyby tylko te oddziały, w których jest 400 porodów rocznie. W naszym szpitalu było ich w ostatnich latach mniej. Jednak podobny spadek liczby porodów widać nie tylko w naszym szpitalu, ale w całej Polsce - zwraca uwagę Monika Mikołajek-Burek, rzeczniczka szpitala w Brzesku.

Jak na razie dyrekcja placówki ostrożnie wypowiada się na temat ministerialnych pomysłów. - Warto zacząć od tego, że to dopiero projekt ustawy, który jest na etapie konsultacji społecznych. A szpitale mają podpisane umowy do czerwca 2027 roku. I jakiekolwiek zmiany w ich funkcjonowaniu wymagałyby aneksu, albo weszłyby w życie dopiero za 3 lata - dodaje rzeczniczka.

Według analizy Związku Powiatów Polskich likwidacja porodówki mogłaby również dotknąć Dąbrowy Tarnowskiej, ale z liczb wynik, że taki scenariusz tamtej porodówce nie grozi. W ubiegłym roku odnotowano tam jednak 470 porodów. Niewykluczone nawet, że liczba rodzących się dzieci w placówce będzie się zwiększała.

- W związku z tym, że w ostatnim czasie zakończyły udzielanie świadczeń okoliczne porodówki w województwie świętokrzyskim (Staszów, Busko-Zdrój), obserwujemy u nas wzrost liczby porodów i mamy nadzieję, że ten trend uda nam się utrzymać – mówi Ewelina Kubicz-Hajduk, dyrektor Centrum Zdrowia Tuchów, które prowadzi porodówkę w Dąbrowie Tarnowskiej.

Współpraca: Paulina Marcinek-Kozioł

Trwają rozmowy w sprawie przebiegu sądeczanki

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska