MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Wiśniczu zainstaluje szyby fotowoltaiczne w oknach Sali Balowej. To innowacyjne rozwiązanie

Paweł Michalczyk
Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu Paweł Michalczyk
Na Zamku Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu zostanie zastosowane pionierskie rozwiązanie technologiczne. Największe pomieszczenie na zamku, jakim jest sala balowa, będzie ogrzewane energią słoneczną czerpaną za pomocą ...okiennych szyb. Inwestycja zostanie wykonana jeszcze tej jesieni.

Wymiana okien w sali balowej wiśnickiego zamku była planowana od dawna. Obecne są już zniszczone i nieszczelne. Często nawet zimą w pomieszczeniu temperatura była niższa niż na zewnątrz.

- Nawet zimą w sali balowej był śnieg, przez nieszczelności do wnętrza dostaje się również deszcz - mówi Małgorzata Więckowska, burmistrz miasta i gminy Nowy Wiśnicz.

Starania o zastosowanie na zamku nowinki technologicznej rozpoczął Piotr Pyziak, poprzedni dyrektor Muzeum Ziemi Wiśnickiej (w lipcu przeszedł na emeryturę). Gdy dowiedział się, że w Rzeszowie działa firma produkująca szyby fotowoltaiczne, wystąpił do niej z zapytaniem o możliwość zastosowania tego rozwiązania właśnie na zamku. Szyby fotowoltaiczne zastosowano już m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Archiwum Państwowym w Rzeszowie czy na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

- Okazuje się, że firma produkuje szyby, które same w sobie pełnią funkcję ogniw fotowoltaicznych, ale również jest druga warstwa wewnętrzna, której zastosowanie powoduje, że prąd, jaki produkuje szyba zewnętrzna, może być od razu przetworzony przez szybę wewnętrzną na ciepło - wyjaśnia burmistrz Więckowska.

Władze samorządu podjęły rozmowy z konserwatorem zabytków, który wyraził zgodę na użycie takich szyb w sali balowej. Fundusze na wymianę okien w sali balowej pojawiły się w ramach Polskiego Ładu. Miasto i gmina Nowy Wiśnicz dostała promesę na milion złotych na dwa zadania, z których jedno dotyczy wymiany okien.

- Umowa jest podpisana, w tej chwili okna są produkowane. Jak wiadomo, zamek nie jest ogrzewany, nie ma tam innej możliwości ogrzewania poza ogrzewaniem energią elektryczną, więc montaż nowej, szczelnej stolarki okiennej wytwarzającej w dodatku energię elektryczną i ciepło przyniesie znaczące oszczędności Muzeum oraz umożliwi częstsze użytkowanie sali balowej w okresie jesienno–zimowym - zapowiada burmistrz.

Wiśnicki samorząd ma również plany dotyczące zamkowego dachu. - Na rynku dostępne są również dachówki z funkcją fotowoltaiczną, które zostały zaprojektowane docelowo dla naszego zamku. Konserwator zabytków zezwolił na użycie tych dachówek - zdradza Więckowska. Jak na razie barierą są finanse. Gmina czeka na pojawienie się możliwości uzyskania dotacji na tę inwestycję.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Starym Wiśniczu to jeden z najcenniejszych zabytków gminy Nowy Wiśnicz. Z roku na rok odwiedza go coraz więcej turystów. - O ile w 2015 roku mieliśmy 36 tys. zwiedzającym, tak w 2023 zamek odwiedziło już 77 tys. osób, więc z roku na rok ta liczba wzrasta - nie kryje satysfakcji pani burmistrz.

Po latach sądowej batalii o prawo własności do wiśnickiego zamku pomiędzy Zjednoczeniem Rodowym Książąt Lubomirskich a Skarbem Państwa w 2019 roku zapadło prawomocne rozstrzygnięcie przyznające prawo własności Skarbowi Państwa. Uregulowana sytuacja prawna zabytku pozwala teraz dokonywać na zamku nakładów inwestycyjnych, a nie tylko napraw bieżących, jak to miało miejsce w poprzednim okresie.

Ulica Gazowa w Bochni zalana po intensywnych opadach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska