Podobnie, jak tradycyjne panele fotowoltaiczne, również szyby, jakie trafią na wiśnicki zamek, będą wyposażone w możliwość sterowania.
- Sterowanie temperaturą, jaką mają wytwarzać grzejniki z szyby, ma być z centrali ogólnej. Są też inne rozwiązania w postaci dotykowych paneli sterowania montowanych na szybach, ale w zamku, jako że jest to obiekt zabytkowy, te rozwiązania były niemożliwe. Oczywiście szyba wewnętrzna grzeje, kiedy przez szybę zewnętrzną jest wytwarzany prąd, skuteczność grzania więc jest zależna od pogody, od nasłonecznienia - mówi Małgorzata Więckowska, burmistrz Nowego Wiśnicza.
Okna w Sali Balowej wiśnickiego zamku są już mocno zniszczone, stad inicjatywa ich wymiany. Samorząd Nowego Wiśnicza pozyskał na ten cel 500 tys. zł w ramach Polskiego Ładu. Przy okazji wymiany okien postanowiono wykorzystać najnowszą myśl technologiczną, dzięki czemu zamek choć w części będzie można ogrzać.
- Tym bardziej, że zamek w ogóle nie jest ogrzewany. A na sali balowej często odbywają się różne uroczystości, eventy i okres jesienno-zimowy, kiedy temperatury były tam bardzo niskie, był dla nas bardzo trudny pod względem wykorzystania tego obiektu. Liczymy, ze teraz będzie to łatwiejsze - dodaje burmistrz.
- Z podziemi Kopalni Soli Bochnia wyruszą na Rysy, chcą w ten sposób pomóc Filipkowi
- Najlepszy kebab w Tarnowie i regionie wg użytkowników Google
- Mandaty przekonają przewoźników w Bochni do rozpoczynania kursów obok dworca PKP?
- W bocheńskiej kopalni soli będzie nowa zjeżdżalnia i boisko sportowe
- Sądeczanka powstanie etapami, najpierw te niebudzące sprzeciwu
- "Mistrzowie parkowania" w Bochni. Straż miejska wystawiła im ponad 250 mandatów