Kopalnia Soli Bochnia od lipca prowadzi regularny ruch turystyczny na oba szyby: Campi, położony w zachodniej części miasta, a także Sutoris w ścisłym centrum. Ten drugi szyb jest najstarszym i najbardziej symbolicznym w dziejach kopalni. To właśnie tam w 1248 roku natrafiono na sól kamienną, co miało przełomowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego ówczesnej wioski, słynącej dotąd z warzenia soli. Już pięć lat później, w 1253 roku, Bochnia uzyskała prawa miejskie, jeszcze zanim nadano je Krakowowi, późniejszej stolicy Polski.
Szyb Sutoris położony przy ulicy Solnej zawdzięcza swoją nazwę postaci szewca (po łacinie "sutor"), w którego ogrodzie - według legendy - odnaleziono pierścień, jaki św. Kinga wrzuciła na Węgrzech do kopalni w Marmarosz Sziget. Dziś to wydarzenie upamiętnia pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja, ustawiony na placu przed szybem.

Od blisko dwóch dekad ruch turystyczny w Kopalni Soli Bochnia prowadzony był niemal wyłącznie za pośrednictwem Szybu Campi, położony w zachodniej części kopalni. Jest on znacznie młodszy od swojego odpowiednika z ulicy Solnej, ale ma większą przepustowość, a co najważniejsze, duży parking, którego brakuje obok szybu w ścisłym centrum. Ostatnio jednak władze kopalni we współpracy z miastem postanowiły ożywić ruch turystyczny w centrum Bochni. Pierwszym krokiem w tym kierunku stało się uruchomienie w 2023 roku nowej trasy multisensorycznej Solny świadek. Ma ona swój początek w Szybie Sutoris, a rozpoczęcie zwiedzania następuje zejściem schodowym, a nie windą. Trasa ta jednak przeznaczona jest dla osób o lepszej kondycji fizycznej, ponieważ do przejścia jest wiele wymagających miejsc. Dolna granica wieku dla zwiedzających to 13 lat.
Od niedawna władze kopalni wprowadziły możliwość rozpoczynania z Szybu Sutoris zwiedzania najbardziej popularnej trasy, na którą wchodzić mogą również najmłodsze dzieci. Zjazd odbywa się windą na poziom August.
- W godzinach dopołudniowych mamy ustalone zjazdy dla grup zorganizowanych, dla osób indywidualnych. Wtedy proponujemy podstawową trasę turystyczną, albo tę cieszącą się ostatnio największym powodzeniem, z przejściem Końską Drogą. Zjazd następuje na poziom Sienkiewicz, gdzie jest zlokalizowana komora 81 z łódkami, następnie podchodzi się nieco bardziej wymagającymi korytarzami i stopniami i dochodzi do bardzo ciekawego wyrobiska, którym przechodziły konie. Później ma miejsce przejście na podstawową trasę multimedialną. Ten wariant jest ostatnio najchętniej wybierany przez turystów - mówi Krzysztof Zięba, prezes Kopalni Soli Bochnia.
Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza kopalnia soli w Polsce. W 2013 roku trafiła na Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Bochnia ostatecznie przegrała proces z wykonawcą Park&Ride i musi zapłacić 1,3 mln zł
- Kwadratura ronda w Proszówkach. Nie dość, że budzi protest, to może kosztować fortunę
- Jest przetarg na obwodnicę Przyborowa i wsi Rudy-Rysie. Zginęło tam dziewięć osób
- Bochnia bliżej kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Chodenicach. Jest ważna decyzja
- Bocheńscy radni zdecydują, czy Andrzej Duda straci tytuł Honorowego Obywatela Bochni
- Zapadł wyrok za znęcanie się nad kotem koło Bochni, sprawca ukarany po 3 latach