Wiek emerytalny - zmiany. Ważny staż pracy
Wcześniejsze emerytury mogą stać się rzeczywistością. Trwają właśnie prace nad wprowadzeniem wcześniejszych emerytur. Jak podaje "Fakt", gotowy projekt ustawy trafił już do Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Zmiana byłaby dość znacząca - od teraz nie liczyłoby się osiągnięcie konkretnego wieku, ale przepracowanie określonego stażu pracy. Takie rozwiązanie miałoby stanowić uzupełnienie obecnego systemu emerytalnego.
Przypomnijmy, że w tym momencie wiek emerytalny wynosi:
- dla kobiet - 60 lat
- dla mężczyzn - 65 lat.
Aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem wcześniejszych emerytur, tzw. stażowych. Pomysłodawcą projektu jest Andrzej Duda, którego popiera związek zawodowy"Solidarność". Zasada byłaby prosta - jeśli projekt wszedłby w życie, zniknąłby konkretny wiek przejścia na emeryturę. Najważniejszy stałby się staż pracy - każdy mógłby przejść na emeryturę po przepracowaniu określonego okresu.
Wiek emerytalny i wcześniejsza emerytura: 53 i 58 lat
Wedle założeń prezydenckiego projektu, na emeryturę mogłyby przejść te osoby, które przepracowały:
- 35 lat - w przypadku kobiet
- 40 lat - w przypadku mężczyzn.
Wynika z tego, iż emerytura należałaby się już 53-letnim kobietom i 58-letnim mężczyznom, zakładając, że rozpoczęliby pracę w wieku 18 lat. Jeśli rozpoczną pracę później, w późniejszym wieku przejdą na emeryturę.
Jest jeden haczyk - emerytury stażowe mogą być bardzo niskie. Dlatego też "Solidarność" proponuje wprowadzenie warunku w projekcie - potencjalny emeryt musi mieć na koncie kapitał pozwalający na wypłacenie kwoty w wysokości 120 proc. minimalnej emerytury. Gdyby w tym momencie liczył się tylko czas stażu pracy, emerytura wynosiłaby 1440 zł.
Wcześniejsze emerytury - emerytura pomostowa
Dla niektórych zawodów już teraz obowiązują wcześniejsze emerytury. Jest to tak zwana emerytura pomostowa i przechodzą na nią kobiety w wieku 55 lat oraz mężczyźni w wieku 60 lat. Przysługuje ona osobom, które pracują w szczególnych warunkach lub posiadają pracę o szczególnym charakterze.
- Praca o szczególnym charakterze: kierowca autobusu, maszynista, pilot samolotu, operator dźwigu wieżowego, pedagog w poprawczaku itp.
- Praca w szczególnych warunkach: rybactwo morskie, ciężkie górnictwo i hutnictwo, ręczna ścinka drzew, kanały, asfalt, azbest, balet itp.
