Dlatego osoby niesamodzielne oraz ich rodziny potrzebują coraz większej pomocy w różnej formie. Jest ona możliwa tym bardziej , że są na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej. W Małopolsce ogłoszono konkurs na usługi opiekuńcze, który trwa od 16 sierpnia a wnioski można składać do 13 października 2016 r. O dofinansowanie wynoszące ponad 63,6 mln zł mogą się starać gminy, powiaty, ich związki i stowarzyszenia oraz jednostki podległe samorządowi, przedsiębiorcy, podmioty ekonomii społecznej i organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe.
Dzięki funduszom unijnym instytucje te uruchomią i rozwiną centra wsparcia osób niesamodzielnych życiowo oraz ich nieformalnych opiekunów (rodzinę, sąsiadów, znajomych).
Pomoc ma polegać nie tylko na bezpośredniej opiece, dostępie do sprzętu rehabilitacyjnego czy poradnictwie, ale również na edukacji opiekunów i przede wszystkim podopiecznych, by ci byli w życiu codziennym coraz aktywniejsi. Będzie to tym łatwiejsze, że nieformalnym opiekunom zorganizuje się odpowiednie szkolenie i zajęcia praktyczne, przede wszystkim w placówkach medycznych i pomocy społecznej.
Natomiast do 10 października można składać wnioski na działania dotyczące interwencji kryzysowej. Chodzi o specjalistyczne wsparcie (psychologiczne, pedagogiczne, prawnicze) osób i rodzin dotkniętych m.in. przemocą, losowym wypadkiem, uzależnieniami, konfliktami rodzinnymi oraz zapobieganie tego typu zdarzeniom.
Ogólna pula pieniędzy na ten cel przekracza 22,4 mln zł. Mogą się o nie starać powiaty oraz organizacje pozarządowe pożytku publicznego, w tym te zajmujące się pomocą społeczną.
Pytania do eksperta
Odpowiada Leszek Zegzda, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego:
Mam chorych i niepełnosprawnych rodziców, którymi się opiekuję, ale jako osoba fizyczna nie mogę się starać o środki unijne na ten cel. Dlaczego?
O dofinansowanie projektu w ramach konkursu na usługi opiekuńcze mogą się ubiegać wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów). Natomiast odbiorcami wsparcia, czyli tymi, którzy bezpośrednio otrzymają tę pomoc, są osoby niesamodzielne, opiekunowie nieformalni osób niesamodzielnych, podmioty pełniące funkcje centrów wsparcia opiekunów nieformalnych czy podmioty zapewniające wsparcie dzienne dla osób niesamodzielnych. Jeśli w pani okolicy uprawniony do starania się o te środki podmiot otrzyma dofinansowanie, to zarówno pani rodzice, jak i pani jako opiekun nieformalny osoby niesamodzielnej będziecie mogli skorzystać z usług świadczonych przez podmioty dofinansowane w ramach konkursu.
A jeśli sąsiedzi mają firmę, to mogą złożyć wniosek o pieniądze z UE na ten cel?
Co do zasady wniosek o dofinansowanie może złożyć przedsiębiorca. Jednak trzeba pamiętać, że musi spełniać wymogi wskazane w regulaminie konkursu. Centrum wsparcia osób niesamodzielnych musi być m.in. prowadzone zgodnie z przepisami krajowymi, skierowane do odpowiedniej liczby osób czy też prowadzić działania – usługi opiekuńcze uznane za kwalifikujące się do dofinansowania w tym konkursie.
Więcej o konkursie na usługi opiekuńcze oraz pomoc rodzinom będącym w trudnej sytuacji:
**
**
Więcej o funduszach:
**
**
Główny Punkt Informacyjny: Kraków- tel.: 12 616 0 616,
e-mail: [email protected]
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej
