https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Będzie 120 „Mieszkań dla rozwoju”. Ich budowa ma kosztować 25 mln zł

Jolanta Białek
Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce
Wizualizacja „Mieszkań Plus” przy ul. Jasnej w Wieliczce
Wielickie bloki w ramach rządowego projektu „Mieszkanie Plus” będą wznoszone we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Spółka, która zajmie się ich budową ma powstać w ciągu miesiąca. Początek inwestycji zaplanowano wiosną przyszłego roku.

Tanie mieszkania na wynajem powstaną przy ulicy Jasnej w Wieliczce (100 lokali) oraz w Brzegach (20). Wieliczka rozstrzygnęła właśnie wymagany prawem konkurs - wygrany przez Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości - na wybór instytucji (wspólnika kapitałowego), która zostanie partnerem samorządu przy realizacji rządowego programu.

Teraz miasto musi przeprowadzić z BGKN negocjacje dotyczące warunków realizacji programu oraz zawrzeć z funduszem umowę o powołaniu spółki celowej, która zajmie się budową bloków. - Ten etap chcemy zakończyć do połowy października, a listopadzie przekazać spółce grunty przygotowane już pod budowę tych lokali. Wznoszenie „Mieszkań dla rozwoju” powinno rozpocząć się wiosną 2019 roku, równolegle w Wieliczce i Brzegach - powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W rejonie wielickim będą budowane „Mieszkania dla rozwoju”, ponieważ jak mówi Artur Kozioł, wybór właśnie tej opcji zaleciło gminie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Wielicki Zarząd Budynków Komunalnych przygotował już projekty wraz z kosztorysami dla inwestycji w mieście i Brzegach. Budowa mieszkań w Wieliczce ma kosztować 19,8 mln zł, natomiast koszty prac w Brzegach sięgną 4 mln zł. W obu przypadkach są to kwoty potrzebne na wykonanie całości przedsięwzięć, łącznie z zagospodarowaniem otoczenia nowych obiektów (budową parkingów, placów zabaw i innej infrastruktury).

Mieszkania przy ul. Jasnej powstaną na 50-arowej działce, w rejonie dwóch budynków komunalnych, wzniesionych przez miasto w latach 2008--2010. Zaplanowano tam dwa nowe bloki: sześcioklatkowy i dwuklatkowy, z w sumie 100 mieszkaniami. Lokali „M1”, „M2” i „M3” ma być po 30, a „M4” (trzy pokoje z kuchnią i łazienką) dziesięć.

Koncepcja dla Brzegów zakłada wykonanie tzw. szeregówki: pięciu budynków, w których będą po cztery mieszkania (dwupokojowe, z aneksem kuchennym, łazienką i przedsionkiem). Lokale powstaną w rejonie magazynu Caritasu „Chleb Miłosierdzia”. W Brzegach musiano zaprojektować zabudowę szeregową, ponieważ wznoszenia tu wyższych obiektów zabraniają zapisy miejscowego planu zagospodarowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

„Mieszkanie dla rozwoju” to część rządowego programu „Mieszkanie Plus”, uruchomionego jesienią 2016 r. Ze względu na komercyjny charakter inwestycji, lokale „dla rozwoju” nie są objęte ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości, w tym regulacjami dotyczącymi wysokości czynszów i zasad kwalifikowania najemców. Ale czynsze w tych mieszkaniach mają być o ok. 25 proc. niższe od średniej rynkowej, dzięki czemu będą one dostępne dla słabiej uposażonych rodzin.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Emerytury dla matek - kto będzie je dostawał?

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
al
Czy coś wiadomo więcej w tym temacie ? Ostatnio dosyć mocno ucichł temat tych mieszkań.
K
K
Ostatnio chodzą słuchy że na jasnej nie powstaną z powodu struktury geologicznej terenu, jest to podobno jakieś osuwisko czy coś, w każdym razie grunt jest niestabilny
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska