Planowana do końca kwietnia przebudowa na potrzeby administracyjne XVIII-wiecznego zabytku przy Rynku Górnym, skończyła się szybciej.
- Pałac Przychockich jest już po odbiorach technicznych, także przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Dokumenty o wydanie pozwolenia na użytkowanie obiektu trafiły już do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego - powiedział nam Bogdan Pasek, rzecznik prasowy wielickiego starostwa.
Przeprowadzkę powiatu do nowej siedziby zaplanowano na maj i czerwiec. Nim urzędnicy zajmą Pałac Przychockich trzeba go jeszcze wyposażyć oraz zagospodarować otoczenie obiektu. Koszty tej części inwestycji są szacowane na 150 tys. zł.
Fundusze te będą pochodzić z budżetu powiatu wielickiego, tak samo jak prawie 6,4 mln zł, wydane na dostosowanie zabytku do potrzeb administracji. Modernizacja budowli, która była w fatalnym stanie technicznym, trwała od wiosny ubiegłego roku. Obiekt zyskał dodatkową kondygnację, mansardowy dach, nowe schody i windę (z uwagi na potrzeby osób niepełnosprawnych).
Dawne pałacowe pomieszczenia zmieniły się w urzędnicze pokoje. Ściany większości z nich a także część korytarzy pokrywają XVIII-wieczne zdobienia, które jak wyszło na jaw podczas inwestycji, przykryto przed laty tynkiem.
W ramach prac wyburzono także salę gimnastyczną znajdującą się za pałacem (do 2014 roku zabytek był siedzibą szkoły średniej), a teren zagospodarowano m.in. na nieduży parking (ok. 20 miejsc). Natomiast przewiązkę, ktora łączyła kiedyś sportowy obiekt ze szkołą znacząco przebudowano. Teraz jest to wejście do podręcznego archiwum starostwa.
Po przeprowadzce starostwa, jego obecne lokum - Sztygarówka wróci do miasta. Budynek ten jest własnością Wieliczki, powiat korzysta z niego na zasadzie użyczenia.
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że zdecydowano już, że Sztygarówka zostanie przeznaczona na cele edukacyjne. - Od września będzie tam szkoła muzyczna II stopnia lub dodatkowe pomieszczenia dla Szkoły Podstawowej nr 2 - zapowiada Artur Kozioł.
Natomiast od października 2019 roku miasto chce uruchomić w zabytkowej Sztygarówce - Państwową Wyższą Szkołę Zawodową.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku
data-hide-cover="false" data-show-facepile="false">
