Tajemniczą butelkę odnaleziono w ostatnich dniach podczas demontażu krzyża i kuli z dzwonnicy znajdującej się przy „Klemensie”. Otwarcie znaleziska odbyło się komisyjnie, w obecności m.in.: przedstawiciela Wojewódzkiego Małopolskiego Konserwatora Zabytków dr Jacka Chrząszczewskiego, konserwator zabytków Elżbiety Graboś, architekta Bogusława Kulki, proboszcza parafii Wojciecha Olszowskiego, przedstawicieli inwestora oraz firmy prowadzącej prace budowlane przy zabytku.
- Z butelki wyciągnięto zwinięty pergamin, zapisany z obu stron. Z tekstu w języku łacińskim wynika, że dzwonnica została pokryta miedzianą blachą w roku 1911. Natomiast drugi tekst, napisany w języku polskim, znajdujący się na odwrocie dokumentu, datowany na października 1938 roku, mówi o tym, że kiedy proboszczem parafii był ks. Józef Śliwa, m. in. odnowiono i przerobiono krzyż, pozłocono kulę i naprawiono dach dzwonnicy. Zatem w 2024 roku mija 113 lat od pokrycia dzwonnicy dachem i 86 lat od naprawy tego dachu – podaje parafia św. Klemensa.
Zapowiedziano już także, że mniej więcej w połowie maja 2024, po odnowieniu krzyża i pozłoceniu kuli, butelka wraz z pergaminem wróci na wieżę. Do kuli zostanie włożona ponadto kapsuła czasu – już kolejna - wraz z listem od współczesnych do przyszłych pokoleń.
Wielicka parafia św. Klemensa, której początki sięgają przełomu XI i XII wieku, jest jedną z najstarszych w Archidiecezji Krakowskiej. Od września 2022 roku trwa tu gruntowany remont dachu zabytku – wzniesionego w latach 1802-1806 w stylu baroku józefińskiego, na fundamentach wcześniejszych świątyń, romańskiej oraz gotyckiej - i innych kościelnych obiektów.
Pierwszy etap przedsięwzięcia objął wymianę blachy na sygnaturce oraz części dachu nad zakrystią i prezbiterium. Gdy krzyż i kula z sygnaturki wróciły z renowacji i na swoje miejsce, w kuli umieszczono dwie kapsuły czasu: zawierającą dwie kartki - z roku 1936 oraz 1982 - z informacjami o poprzednich remontach kościoła (dokumenty te odnaleziono podczas prac renowacyjnych), oraz z listem do przyszłych pokoleń z wiadomościami m.in. o obecnej renowacji dachu, monetami i bankomatami obowiązującymi teraz w Polsce, dokumentami dotyczącymi kościoła i współczesnej Wieliczki.
Edukacja obywatelska zastąpi HiT
