https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości pogrzebowe prof. Leszka Mądzika. Wybitny reżyser, twórca Sceny Plastycznej KUL, spoczął w Krakowie

Jolanta Białek
Opracowanie:
Prof. Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie
Prof. Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL, spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie Wojciech Matusik
Wybitny twórca teatralny, reżyser, scenograf, malarz i fotograf, twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik spoczął na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Uroczystości pogrzebowe artysty w Krakowie odbyły się w poniedziałek 24 marca. Wcześniej (22 marca) msza żałobna w intencji Leszka Mądzika została odprawiona w Archikatedrze Lubelskiej w Lublinie.

Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 roku w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Był człowiekiem wielu talentów. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz reżyserię na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, filii warszawskiej Akademii Teatralnej. Początkowo był scenografem w Teatrze Akademickim KUL, ale już w 1969 roku rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem - Sceną Plastyczną KUL, gdzie pierwszy spektakl - „Ecce Homo” wystawiono wiosną 1970 roku.

Leszek Mądzik jest uważany za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców teatralnych. W swej twórczości zgłębiał tematykę sacrum, śmierci, erotyki, przemijania. Krytycy w Polsce i za granicą nazywali teatr Mądzika - teatrem filozoficznego egzystencjalizmu.

Dorobek Sceny Plastycznej KUL stanowi ponad 20 spektakli. Wiele z nich było nagradzanych na festiwalach teatralnych w kraju i na świecie. Słynne przedstawienia Mądzika to m.in.: „Zielnik”, „Wilgoć”, „Wrota”, „Tchnienie”, „Kir”, „Przejście”, „Lustro”, z muzyką takich kompozytorów, jak m.in. Jan A.P. Kaczmarek, Stanisław Radwan, Tomasz Stańko.

Autorskie spektakle realizował także poza Sceną Plastyczną, m.in. w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie, Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatrze Wielkim im. S. Moniuszki w Poznaniu czy Teatrze Starym w Lublinie.

W 1986 roku prof. Mądzik założył Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL, w której zaprezentowano wiele wystaw współczesnych twórców kultury polskiej. Był też projektodawcą Muzeum Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach, dyrektorem artystycznym Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”, opiekunem artystycznym Galerii Saskiej w Lublinie, autorem licznych plakatów i grafiki książkowej. Tworzył scenografię na wielu scenach Polski, Portugalii, Francji i Niemiec. 

Był wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 2010 roku otrzymał tytuł profesora. Był laureatem wielu nagród i odznaczeń. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal „Gloria Artis”, Krzyż Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice. W styczniu 2025 roku odebrał akt nadania honorowego obywatelstwa Lublina.

Profesor Leszek Mądzik zmarł 18 marca 2025. Miał 80 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska