Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka dziura w centrum Bochni

Paulina Korbut
XIX-wieczne piwnice zostały odkryte przez ekipy budowlane  po wyburzeniu dość dużego budynku, który stał w tym miejscu
XIX-wieczne piwnice zostały odkryte przez ekipy budowlane po wyburzeniu dość dużego budynku, który stał w tym miejscu Paulina Korbut
Pusty plac przy ul. Kazimierza Wielkiego w Bochni, naprzeciw boiska BKS, nie zniknie tak szybko z miejskiego krajobrazu. Wszystkiemu winne są przedłużające się formalności. Teren znajduje się bowiem cały czas pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Już wiadomo, że budowa na pewno nie rozpocznie się w tym roku. - Razem z konserwatorem uzgodniliśmy wstępną koncepcję zabudowy terenu, czyli pierwszy etap mamy już za sobą. Teraz jest przygotowywany konkretny projekt - mówi "GK" właściciel działki, który zastrzegł sobie anonimowość - Bardzo się to wszystko przeciąga w czasie, ale nie mam innego wyjścia, tylko uzbroić się w cierpliwość - kończy.

Jak dodaje właściciel, takich trudności można się było spodziewać. - Nie jest to łatwa lokalizacja, bo znajduje się przecież na terenie zabytkowego układu urbanistycznego, który jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską i wszelkie prace na tym terenie należy uzgodnić z konserwatorem zabytków. Jeśli wykonamy projekt zgodnie z zatwierdzoną koncepcją to mam nadzieję, że uzyskanie pozwolenia na budowę będzie formalnością - dodaje.Na tym etapie jednak nie kończy się ingerencja badaczy. - W trakcie budowy będzie prowadzony stały dozór archeologiczny. Czy to będzie przeszkadzać? Wszystko zależy od organizacji prac - stwierdza Andrzej Cetera, kierownik tarnowskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

Czytaj także:**Czarna: podpalił małżonkę, ale nie trafi za kratki**

Dozór archeologów jest konieczny. W trakcie prac wykopaliskowych odkryto wiele pozostałości z okresu kultury przeworskiej, czyli III w.n.e. - To w głównej mierze skorupy, szczątki naczyń. Dzięki nim mamy dowody na to, że w tak wczesnym okresie były w tym miejscu osady ludzkie - podkreśla Cetera.

Wszystkie znaleziska są obecnie badane przez tarnowskich archeologów. Później mają zostać przekazane bocheńskiemu muzeum. Po wyburzeniu starych budynków okazało się również, że zasłaniały one dwie XIX-wieczne piwnice, a także pozostałości po nowożytnym wale obronnym, usypanym na przedbramiu Bramy Krakowskiej. - Zaakceptowana przez nas wstępna koncepcja gwarantuje, że elementy te zostaną w odpowiedni sposób wyeksponowane. To odkrycie na pewno się więc nie zmarnuje - podkreśla kierownik tarnowskiej delegatury.

Przy Kazimierza Wielkiego zaplanowano budynek mieszkalno-usługowy. Nowy obiekt ma powstać dokładnie w miejscu historycznych zabudowań.

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska