FLESZ - Abonament RTV nie będzie ściągany od dłużników?

Powódź zaczęła się od intensywnych opadów deszczu w dniach 13-17 lipca 1934 roku. Silne opady zanotowano w dorzeczach Raby, Skawy i Wisłoki, a w szczególności Dunajca (Tatry, Gorce). 16 lipca osiągnięty został, nie pobity nawet w czasie powodzi w 1997 roku, polski rekord wysokości opadów w ciągu jednej doby, kiedy to na Hali Gąsienicowej w Tatrach spadło aż 255 litrów deszczu na metr kwadratowy.
W sumie woda zalała 1 260 km² terenu, zabijając 55 osób. Uszkodzeniu, bądź zniszczeniu, uległo 22 059 budynków, 167 km dróg i 78 mostów.
Wielkie straty rwąca woda wyrządziła pod Giewontem. Miasto po przejściu powodzi wyglądało jak pobojowisko. Woda dosłownie porywała całe domy, a inne skutecznie naruszyła, że wymagały gruntownej naprawy, albo rozbiórki. Zrywane były mosty i mosteczki, także mosty kolejowe. Powywalane zostały słupy energetyczne. Zalane zostały Poronin, Biały Dunajec, Szaflary, Nowy Targ, czy Szczawnica. To właśnie południe Polski najmocniej ucierpiało w wyniku tej powodzi.
Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tych dramatycznych chwil. Zdjęcia pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z portalu fotopolska.eu.
- Nieistniejące już tatrzańskie schroniska. Słyszeliście o nich?
- Koronawirus w Polsce [DANE, MAPY, WYKRESY]
- Parking pod Babia Górą w prokuraturze. Powstał nielegalnie
- Drożyzna nad morzem? Na Podhalu obiad zjesz za 15 zł
- Przyrodnicy uratowali przed utonięciem 500 susłów
- Urokliwe miejsca w Tatrach, gdzie nie będzie dzikich tłumów