W Tatrach robi się coraz cieplej, a słoneczna pogoda sprawiła, że śniegu jest coraz mniej. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego postanowili o zakończeniu wydawania komunikatu lawinowego.
- Z dniem 28 kwietnia 2025 roku TOPR zawiesza wydawanie codziennych komunikatów lawinowych do czasu pojawienia się opadów śniegu tworzących zagrożenie lawinowe. Uwaga! Brak problemu lawinowego nie należy utożsamiać z bezpiecznymi warunkami. Zalecany jest typowy dla poruszania się w terenie śnieżnym poziom ostrożności - informują ratownicy TOPR.
W związku z szybko znikającymi resztkami śniegu, ale także trudnymi warunkami pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego podjęli decyzję o wcześniejszym zamknięciu szlaku na Rysy dla skiturowców. Początkowo planowano, że na szlaku prowadzącym na Rysy będzie można przemieszczać się na nartach do 9 maja.
- Na wniosek TOPR, w związku z trudnymi warunkami panującymi w rejonie Rysów, od 30 kwietnia 2025 roku (wcześniej niż pierwotnie zakładano) zamykamy szlak turystyczny na odcinku Morskie Oko - Rysy (znaki czerwone) dla uprawiania wszelkich form narciarstwa i snowboardingu. Stosunkowo niewielka ilość śniegu zwiększa ryzyko kolizji między narciarzami wysokogórskimi a turystami pieszymi poruszającymi się w tym rejonie - informują pracownicy TPN. - Tym samym cały obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego zostaje zamknięty dla ruchu narciarskiego i snowboardowego. Decyzje o zamykaniu szlaków są podejmowane corocznie na podstawie monitoringu przyrodniczego. Śnieg ginie w oczach i w wielu miejscach nie zabezpiecza wystarczająco roślinności i gleby. Obserwujemy już wybudzone świstaki i niedźwiedzie, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode - uzasadniają swoją decyzję parkowcy.
Wybierając się w Tatry należy jednak pamiętać, że nadal w wielu miejscach można natrafić na zalegający śnieg. Jest on bardzo twardy i bezpieczne pokonanie nawet niewielkiego odcinka bez zimowego ekwipunku w postaci raków, czekana i kasku może stanowić bardzo duże utrudnienie.
Ratownicy TOPR informują, że zimowy sprzęt przyda się przede wszystkim na szlakach prowadzących na Rysy, Wrota Chałubińskiego, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem i Zawrat. Poza samym sprzętem niezbędne są także wiedza, w jaki sposób zimowego ekwipunku używać oraz doświadczenie ze względu na trudne warunki.
