https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu krajobraz w Krakowie zmienia się z dnia na dzień. Kładka Kazimierz - Ludwinów nad Wisłą coraz dłuższa

Ewa Wacławowicz
Kładka Kazimierz-Ludwinów nabiera kształów. Tak inwestycja prezentuje się na zdjęciach z drona
Kładka Kazimierz-Ludwinów nabiera kształów. Tak inwestycja prezentuje się na zdjęciach z drona ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
Część segmentów kładki, która połączy Kazimierz z Ludwinowem w Krakowie już zamontowano. Plan jest taki, że jeszcze w tym roku jej pomosty połączą dwa brzegi miasta. Póki co, zerknijcie do naszej galerii zdjęć z drona i zobaczcie jak inwestycja nabiera kształtów i długości.

Kładka łącząca Kazimierz-Ludwinów zaczyna powoli przypominać obiekt, którym być może w przyszłym roku już będziemy mogli pojechać. Segmenty budowli już stoją, pomosty mają połączyć brzegi jeszcze w 2025 roku.

Kolejne prace mają rozpocząć się po majowym weekendzie. Wykonawca inwestycji, firma Primost Południe, planuje wtedy podnosić – przy pomocy ogromnego żurawia - kolejne segmenty konstrukcji nośnej, które na teren budowy kładki będą dostarczane barkami z placu przeładunkowego na Zabłociu.

Kładka z pomostem widokowym połączy bulwary Inflancki i Wołyński

Kładka dla pieszych i rowerzystów Kazimierz–Ludwinów będzie miała ok. 130 m długości i prawie 14 m szerokości. Połączy bulwar Inflancki pomiędzy ulicami Skawińską a Wietora po stronie Kazimierza z bulwarem Wołyńskim w pobliżu ulicy Ludwinowskiej.

Obiekt będzie złożony z trzech połączonych ze sobą konstrukcji, tworzonych przez dwa stalowe łuki o zmiennej sztywności zamocowane w żelbetowych podporach (przyczółkach) oraz pomostu widokowego (środkowego).

Kładka ma wyróżniać się niecodziennym kształtem - przypominającym serpentyny. W tradycyjny sposób można będzie przejść lub przejechać nią na rowerze po dwóch platformach, natomiast między nimi architekci z krakowskiego biura Lewicki&Łatak zaprojektowali trzecie przejście, część widokową - w formie sinusoidy prowadzącej częściowo nad i częściowo pod pozostałymi platformami.

Kładka w Krakowie za ponad 100 mln

Wartość inwestycji sięga 115 mln zł. Część tej kwoty - 65 mln zł - pokryje dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, z Programu Inwestycji Strategicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska