https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka rewolucja w prokuraturze [WIDEO]

Marcin Banasik
Andrzej Seremet pożegnał się wczoraj z Prokuraturą Generalną. Przechodzi w stan spoczynku
Andrzej Seremet pożegnał się wczoraj z Prokuraturą Generalną. Przechodzi w stan spoczynku fot. Marcin Obara
Wymiar sprawiedliwości. Ponad 6 tys. śledczych będzie przez dwa miesiące w niepewności czekało na decyzje Zbigniewa Ziobry.

Już jutro w prokuraturach całego kraju rozpocznie się rewolucja związana z wejściem w życie nowych zapisów ustawy o prokuraturze.

Główne zmiany polegają na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości z prokuratorem generalnym. W miejsce Prokuratury Generalnej powstanie Prokuratura Krajowa, a zamiast placówek apelacyjnych będą regionalne. Przy nich utworzone zostaną oddziały zamiejscowe PK, odpowiedzialne za walkę z przestępczością zorganizowaną.

WIDEO: Zbigniew Ziobro: Niezależna prokuratura jest w Rosji i na Ukrainie, była też w PRL-u

Źródło: TVN24/x-news

- Nie wiadomo jednak na razie, kto stanie na czele tych instytucji - mówi prokurator Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Prokuraturą będą rządziły cztery osoby

Do tej pory pewne jest tylko to, że Andrzej Seremet, dotychczasowy prokurator generalny, przechodzi w stan spoczynku. A jego miejsce automatycznie zajmuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Oprócz niego o kształcie prokuratury decydować będą: zastępcy prokuratora generalnego do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz do spraw wojskowych, a także prokurator krajowy - mówi jeden z prokuratorów apelacyjnych w Krakowie.

Wśród śledczych jako najpewniejszego kandydata na prokuratora krajowego wskazuje się zaufanego współpracownika Zbigniewa Ziobry Bogdana Święczkowskiego, obecnie wiceministra sprawiedliwości. Były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i autor reformy prokuratury zna się z ministrem Ziobrą od czasów studiów prawniczych w Krakowie.

Prokuratorzy przechodzą w stan spoczynku

Przez najbliższe dwa miesiące prokuratorzy będą żyli w niepewności. Według ustawy z 4 marca wygasną bowiem funkcje wszystkich śledczych. Żeby zachować ciągłość urzędów i żeby prokuratury nie pogrążyły się w chaosie, śledczy nadal będą pracować na swoich stanowiskach, czekając na decyzję ministra, co będzie z nimi dalej.

- Minister będzie miał wolną rękę. Pracownik Prokuratury Generalnej będzie mógł być skierowany do rejonu i odwrotnie. Dla osób, które piastują wysokie stanowiska, powrót do prowadzenia śledztw na niskim szczeblu może być traumą - twierdzi krakowski prokurator.

Z tego powodu w ostatnich tygodniach prokuratorzy masowo składają wnioski o przejście w stan spoczynku. Do końca lutego w całym kraju zrobiło to 151 osób.

Najważniejsze zmiany

Prokurator generalny może zarządzić przejęcie i prowadzenie przez Prokuraturę Krajową sprawy o obszernym materiale dowodowym, zawiłej pod względem faktycznym lub prawnym.

Prokurator generalny uzyskuje prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą lub kierowania nią za pośrednictwem swoich zastępców, wydając zarządzenia, wytyczne i polecenia.

Postępowania dyscyplinarne będą jawne. Zwiększono też ilość rzeczników dyscyplinarnych. Wyłączona zostanie odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne, gdy prokurator podejmie lub zaniecha działania wyłącznie w interesie społecznym.

Wydział Spraw Wewnętrznych będzie prowadził postępowania przygotowawcze w sprawach najpoważniejszych czynów przestępczych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów. (BAN)

[email protected]

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BoloiLolo
Dlaczego potrzebne są zmiany....!!!!Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji partyjnych i politycznych ,,, pracowałem 42 lata na trzy zmiany ciężko i zostałem okradziony jak 18 tysięcy Polaków a zważyć należy że każdy miał rodzinę dzieci , wnuków a tu KLAPA panie Borys Budka co Pan zrobił w tej sprawie ,,,no oczywiście nic,,, prawdziwe nieudacznictwo,,tu potrzeba żelaznej ręki,,, w majestacie prawa oraz braku odpowiedzialności Konstytucyjnej ...AFERY różne pożerały Polskę oraz ich obywateli a "" Wielki Trybunał Dziadków ""patrzał na to wszystko i zero reakcji tylko BEREZA KARTUSKA mogłaby to naprawić w krwi mamy nieuczciwość,,, znają nas w całej EUROPIE ....--Pytanie dlaczego tak wielkie CUDA nie dzieją się w ANGLII ,,,gdzie za gwałt Polak dostał 70 lat ,,,albo Szwecji, Norwegii i Finlandii czy nawet u naszych sąsiadów Niemców ,,, i tu jest odpowiedź kto jest winien tego DRAŃSTWA,,,, niech czytelnicy sami ocenią ----przez 8 s lat obsadzali stanowiska a moje trzy Pozwy w Sądach Gdańskich odbiły się jak od ściany z ""Betonu Ciężkiego""" a to nie jest normalne zjawisko,,, a Pan Borys Budka próbuje ten CEPELIN z NIEUDACZNIKAMI bronić,,,,,
j
jas

Same  czystki i wymiany ludzi niewiele  zmieniaja w kraju. Niech pan Ziobro ogłosi   likwidacje  przywilejów prokuratorów i sędziow. niech przechodza na  emeryturu w wieku 65 lat  i emerytura naliczana tak jak  każdemu obywatelowi,niech skasuje immunitety.

Na razie   gawiedz sie cieszy bo Franka   wyciepai albo Janka ale krajowi nic z tego.

Na razie  nie rozwiazano żadnego waznego problemu/ I na to sie nawt  nie  zanosi

e
emeryt
A ile dostanie emerytury w stanie spoczynku?
m
mohery to nie Polacy
tylko wy lewacy ?
P
POLKA
Oby wszystki poszło z myślą przewodnią dobrych zmian, w naszm kraju czyli w Polsce. Mohery się o to modlą.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska