Prokuratura Okręgowa w Tarnowie już od kilku lat zajmuje się sprawą związaną z przemytem narkotyków z Hiszpanii do Polski. Ważną rolę w rozbiciu narkotykowego biznesu odegrało FBI. Członkowie grup przestępczych komunikowali się bowiem między sobą za pośrednictwem aplikacji Anom, która była dziełem amerykańskich służb federalnych. Powstała we współpracy ze skruszonym gangsterem, który poszedł na współpracę z FBI, a korzystając ze swoich kontaktów wprowadził ją do świata przestępczego.
Dzięki temu członkowie narkotykowego biznesu zaczęli wpadać w ręce służb.
- W oparciu o materiały pochodzące z aplikacji ANOM Prokuratura Okręgowa w Tarnowie skierowała już do sądu kilka aktów oskarżenia, którymi objęto kilkadziesiąt osób zaangażowanych w przestępczość narkotykową. Niektóre procesy sądowe zostały już zakończone, zaś sprawcom wymierzono surowe kary, w postaci wieloletniego pozbawienia wolności - podkreśla Mieczysław Sienicki, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.
"Łowcy cieni" współpracowali z tarnowskimi śledczymi
W trakcie śledztwa ustalono, że jednym z liderów organizacji mafijnej zajmującej się przemytem niedozwolonych środków do Polski był pochodzący z Krakowa Michał J. ps. "Smok". Według ustaleń tarnowskich śledczych w 2018 roku wyjechał do Hiszpanii, skąd kierował działaniami narkotykowego biznesu.
Skutecznie ukrywał się tam przed wymiarem sprawiedliwości. W 2019 roku tarnowska prokuratura wystawiła za nim Europejski Nakaz Aresztowania. Michała J. listami gończymi poszukiwał też Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Prokuratura Okręgowa w Krakowie.
Po wielu latach poszukiwań na trop przestępcy wpadli tzw. "łowcy cieni", a więc specjalna grupa poszukiwawcza działająca w strukturach Centralnego Biura Śledczego Policji. Ustalili oni miejsce przebywania "Smoka", a także jego żony Eweliny J., za którą również wystawiono listy gończe.
- W wyniku przeprowadzonych czynności przez „łowców cieni” CBŚP we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Tarnowie ustalono, gdzie w Hiszpanii przebywają poszukiwane osoby. Nawiązano kontakt z grupą poszukiwawczą Grupo de localizacion de Fugitivos Brigada Central Policia Nacional z Hiszpanii, która w połowie grudnia 2024 roku dokonała zatrzymania Michała oraz Eweliny J. - przekazało Centralne Biuro Śledcze Policji.
Prokuratura w Tarnowie przedstawiła zarzuty
Końcem stycznia zatrzymane małżeństwo zostało przetransportowane samolotem do Polski. Później "Smok" i jego żona przewiezieni zostali do tarnowskiej prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty.
- Michał J. usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemyt do Polski nie mniej niż 454 kg marihuany i kokainy oraz uczestniczenie w obrocie tymi substancjami. Jego żona Ewelina J., która również była zaangażowana w przemyt marihuany do Polski i dalszą dystrybucję tego narkotyku, również usłyszała zarzuty - zaznacza prokurator Sienicki.
Zarówno Michał J. jak i jego żona decyzją sądu zostali umieszczeni w areszcie tymczasowym na okres 3 miesięcy.
Śledczy podkreślają, że aktualnie prowadzą czynności ukierunkowane na zidentyfikowanie pozostałych członków zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierował Michał J.
POLECANE
- Tarnowianie powitali 2025 rok, wielka zabawa sylwestrowa powróciła na Rynek
- Nasi ludzie w TV. Mogliśmy ich oglądać w tym roku na ekranach telewizorów
- Przypomnijcie sobie Tarnów z pierwszej dekady XXI wieku! Łezka w oku się zakręci
- Katastrofa na Dunajcu koło Tarnowa. Tysiące śniętych ryb
- Takimi autobusami kiedyś jeździło się po Tarnowie! Zostało po nich tylko wspomnienie
- Oto najwięksi pracodawcy w regionie! Zatrudniają setki, a nawet tysiące osób
