https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc, która łączy pokolenia. Pomóż samotnym seniorom przeżyć radosne Święta Wielkanocne. Świąteczne śniadanie również w Krakowie

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Wielkanoc to święta pełne tradycji i rodzinnego ciepła, jednak dla wielu samotnych seniorów stają się bolesnym przypomnieniem o utracie bliskich. Aby przywrócić im radość i poczucie wspólnoty, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje świąteczne śniadania w 14 miastach, w tym również w Krakowie. To okazja, by seniorzy mogli podzielić się jajkiem, złożyć życzenia i – co najważniejsze – poczuć bliskość drugiego człowieka.

Wielkanoc to święta głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Według sondażu CBOS dla 65% Polaków Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne. W drugiej kolejności są miłą tradycją (41%) i niemal równie często (39%) są przeżyciem religijnym.

Dla osób starszych to nie tylko czas święcenia pokarmów i dzielenia się jajkiem, ale przede wszystkim wspomnienie chwil spędzonych z rodziną. Niestety, wiele starszych osób nie ma już z kim celebrować tych tradycji – zamiast radości, święta przynoszą im smutek i poczucie osamotnienia. Wspólne przygotowania, rodzinne spotkania i zwyczaje, które przez lata były nieodłącznym elementem ich życia, dziś znikają w ciszy pustego mieszkania.

– Wiele starszych, opuszczonych osób spędza święta w samotności – tak jak poprzedzające je tygodnie, miesiące i lata. A przecież nie zawsze tak było. Dawniej wspólnie z rodzicami szli ze święconką, w rodzinnym gronie piekli mazurka, obchodzili śmigus-dyngus z sąsiadami. Samotne Święta wielkanocne są tak bardzo dojmujące, bo w samotności, razem z tradycjami, umiera poczucie wspólnoty. Dziś te starsze osoby są same, wykluczone i zapomniane. – mówi Joanna Mielczarek, Dyrektor Operacyjna Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, która organizuje akcję od ponad 20 lat.

Święta tradycyjnie rodzinne mają dla seniorów szczególne znaczenie

„Było nas czworo – dwa lata młodszy Tadek, siostra Danuta i najstarszy Jan. Miał na imię tak jak tata”. – wspomina pani Jasia.

Wielkanoc to dla niej jedno z najważniejszych wspomnień z dzieciństwa.

„Szliśmy na szkolny plac ze "święcakiem". Jak nie było kiełbasy, to nieśliśmy jajka, sól, miód i chrzan”. Dziś seniorka jest bardzo samotna. Siostra mieszka w Kanadzie, a bracia już nie żyją. „Całe życie chorowałam, a żyję najdłużej z rodziny!” – dziwi się pani Jasia. „Na starość jestem sama. Koleżanka przez pięć lat namawiała mnie, żebym zgłosiła się do Stowarzyszenia, a ja się bardzo krępowałam. W końcu się zdecydowałam”. – opowiada seniorka. Jak wspomina, pierwsze spotkanie świąteczne odmieniło jej życie: „Poczułam się jak w rodzinie – taka jedność panowała, wszyscy wokół zadowoleni, uśmiechnięci”.

Świąteczne śniadanie dla seniorów

Co roku w okresie Wielkanocy, Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje świąteczne śniadania dla osób starszych. W czasie tego wydarzenia seniorzy mają okazję spotkać się, podzielić jajkiem i życzeniami, ale przede wszystkim – przypomnieć sobie radość wynikającą z bliskości drugiego człowieka.

Stowarzyszenie nie zapomina także o tych, którzy z powodu choroby czy ograniczeń ruchowych nie mogą opuścić swoich domów. Wolontariusze odwiedzą ich osobiście, przynosząc wielkanocne potrawy, upominek i swoją obecność.

Śniadanie, które łączy pokolenia i buduje poczucie wspólnoty

– Wielkanoc jest czasem radości i nadziei, ale też poczucia wspólnoty. Ten czas jest szczególnie ważny dla seniorów, którzy chętnie dzielą się swoimi wspomnieniami z młodości oraz tradycjami. Dzięki takim akcjom jak nasze spotkania mogą dzielić się swoimi doświadczeniami z młodszymi pokoleniami, co ma ogromne znaczenie dla ich samopoczucia i poczucia wartości. Rozmowy przy wielkanocnym stole to momenty, do których wracają potem jeszcze długo. – podkreśla Paulina Augustyniak, koordynatorka akcji w Krakowie.

Ufunduj wielkanocne spotkanie dla samotnego seniora

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do wsparcia świątecznej akcji i ufundowania wielkanocnego spotkania dla samotnych seniorów. Dzięki darczyńcom osoby starsze, które na co dzień mierzą się z samotnością, będą mogły spędzić ten wyjątkowy czas przy wspólnym stole, w ciepłej i serdecznej atmosferze.

Każda wpłata to realna pomoc – świąteczny posiłek, chwila rozmowy i poczucie, że ktoś o nich pamięta. Akcję można wesprzeć na stronie: www.malibracia.org.pl/wielkanoc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska