Siuda Baba jest przedstawiana jako niechlujna, paskudna postać w podartych, brudnych ubraniach. Z ziemniaków miewa korale, a twarz ma umorusaną sadzą. Ze swej świątyni wychodzi raz w roku - wiosną i szuka następczyni na cały, kolejny rok. Bywa, że Siuda pojawia się w towarzystwie Cygana z batem.
Dawniej Siuda Baby pojawiała się w wielu polskich miejscowościach, do dziś ten zwyczaj zachował się w nielicznych miejscach. W dzisiejszych czasach wielickie centrum kultury organizuje konkurs z Siudą Babą, czyli ocenia przebierańców pojawiających się w Poniedziałek Wielkanocny na Rynku w Wieliczce. Bywa ich tu po kilkadziesiąt na raz.
Siuda Baba to obrzęd znany od niepamiętnych czasów, kultywowany w Poniedziałek Wielkanocny. Podobno tradycja nawiązuje do starych wiosennych słowiańskich obrzędów wypędzania zimy. Pod Wieliczką jest legenda związana z ta umorusana postacią.
Mieszkała podobno na Kopcowej Górze we wsi Lednica Górna. Tam miała swoje miejsce - była kapłanką - pilnowała ognia w drewnianej, pogańskiej świątyni Ledy nad źródełkiem w świętym gaju. Tej kapłance strażniczce ognia nie wolno było podczas pełnienia obowiązków myć się, czesać ani przebierać. Posiłki donosili jej okoliczni mieszkańcy.
Przedwojenna Wielkanoc pod Krakowem. Święcenie pokarmów w ko...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?
