WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2017 | Lista laureatów

RedakcjaZaktualizowano 
Oto lista laureatów naszej akcji.

MIEJSCE NIEZWYKŁE

 • Rytro (Grand Prix) - Powstanie i nazwę Rytro zawdzięcza warowni usytuowanej na Górze Zamkowej. Położone jest na malowniczym, przełomowym odcinku Popradu, który dzieli gminę na dwie części. Część zachodnia jest rozrzucona na łagodnych stokach Radziejowej. Część wschodnia wspina się wysoko na strome zbocza Makowicy.
  Jedną z największych atrakcji regionu jest spływ łodziami Doliną Popradu. Rozpoczyna się on na przystani w Piwnicznej, a kończy - po około 10 km - na przystani w Rytrze. Rytro położone jest w Beskidzie Sądeckim, pomiędzy Starym Sączem a Piwniczną-Zdrój.
 • Kościelisko (wyróżnienie) - Kościelisko, położone na południowych stokach Pasma Gubałowskiego, uznawane jest za „Serce Podhala”. Niewiele jest miejscowości, które mogą pochwalić się tak pięknymi widokami na Tatry. Malowniczą wieś tworzy 21 osiedli, dawnych osad pasterskich, tzw. Polan. To od nich pochodziła nazwa miejscowości używana do połowy XIX wieku - Polany. W granicach gminy znajduje się część Tatr Zachodnich oraz trzy podhalańskie wsie.
 • Toporzysko (wyróżnienie) - Toporzysko zajmuje dolinę Dzialskiego Potoku (dopływ Skawy) w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim. Wieś znajduje się w powiecie suskim, w gminie Jordanów. Odnajdziemy tu, w uroczym miejscu, Folwark Toporzysko. Na dorosłych czekają w nim konie, a na dzieci - kucyki. Można więc nauki się jazdy konnej od podstaw, a zaawansowani mogą sprawdzić swoje umiejętności w terenie i na treningach sportowych.
 • Nowica (wyróżnienie) - Nad Nowicą wznosi się malowniczy masyw Magury Małastowskiej. Wieś położona jest w Beskidzie Niskim, nad potokiem Przysłup (powiat gorlicki, gmina Uście Gorlickie). Istniała już na początku XVI wieku. Do naszych czasów dotrwało wiele pięknych łemkowskich domów oraz drewniana dziewiętnastowieczna greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy, w której odprawiane są msze św. w obrządku greckokatolickim.

MAŁOPOLSKA OSOBOWOŚĆ TURYSTYKI

 • Szczepan Brzeski (laureat)- Podróżnik, biegacz maratonów i ultra-biegów górskich, pasjonat gór wysokich, przyrody, przestrzeni, pochodzący z Bochni. Od 2012 roku zdobywa szczyty należące do rozszerzonej wersji Korony Ziemi (9 szczytów).Na swoim koncie ma 8 z nich. Do ukończenia projektu Korona Ziemi brakuje mu już tylko Mount Everest. W duecie z Sylwią Bajek prowadzi prelekcje podróżniczo-motywacyjne dla młodzieży i dorosłych. Zawodowo od ponad 10 lat doradca i konsultant w zakresie zarządzania, finansowania oraz koncepcji biznesowych przedsiębiorstw. Wykładowca na UJ, AGH, Politechnice Krakowskiej i Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera.
 • Magdalena Iwaniec (wyróżnienie) - Nagrodzona za organizowanie spotkań i wyjazdów turystycznych w Małopolsce. Jest prezes Klubu Dobrze Nastawionych działającym przy Radiu RDN Małopolska. W tym roku Klub zorganizował m.in. warsztaty pisania ikon, wycieczka do Tylicza, wizyta w Lipnicy Murowanej, podróz do Kotliny Klodzkiej czy pielgrzymka do Medjugorie. Wśród organizowanych przez nich wydarzeń są też pokazy filmów, koncerty i spotkania z ciekawymi ludźmi.
 • Halina Olejniczak (wyróżnienie) - Społeczniczka, aktywistka, ambasadorka Festiwalu Biegowego, instruktorka Nordic Walking, ale przede wszystkim osoba bezgranicznie oddana swojemu miejscu - Kościelisku. Jak sama mówi jest góralką z kwi i kości. Uwielbia biegać, podkreśla, że sport zawsze był obecny w jej życiu, zawsze lubiła też rywalizację. Uczestniczy w różnych zawodach na terenie całego kraju jako zawodnik lub kibic. Często angażuje się w wydarzenia promujące zdrowy styl życia.
 • Adam Barski (wyróżnienie) - Organizator Gwiaździstego Zlotu Turystycznego Szlakami św. Jana Pawła II. - Zgłosił mnie uczestnik zlotu. Bardzo mnie to ucieszyło - mówi . Organizowany przez niego impreza to wielodniowe wydarzenie skupiające fanów turystyki pieszej, rowerowej i kajakarstwa. W przyszłym roku odbędzie się już 21. edycja imprezy, tym razem w Piwnicznej Zdroju. Co ciekawe, papież wiedział o zlocie, bo jego organizatorzy byli u niego na audiencji w 2003 r.

PRZEWODNIK TURYSTYCZNY

 • Maciej Zaremba (laureat) - Maciej Zaremba jest przewodnikiem od 1968 r., w przyszłym roku będzie obchodził 50-lecie pracy jako kierownik wycieczek. - Byłem kilkuletnim dzieckiem, kiedy już chodziłem z rodzicami po górach. To oni zaszczepili we mnie miłość do pięknych krajobrazów Małopolski - wspomina. Jego przygoda zaczęła się w biurze podróży Gromada - swoją pierwszą wycieczkę poprowadził od razu, dzień po otrzymaniu uprawnień. Przez te lata zwiedził wiele niesamowitych miejsc i ciężko mu wybrać to najbardziej niezwykłe. Wymienia między innymi Chochołów czy cmentarze z I wojny światowej w Galicji. Jego zdaniem niewątpliwie świetnymi atrakcjami turystycznymi jest też spływ Dunajcem czy Popradem. Miłością do zawodu zaraził już swoją wnuczkę, która mówi w szkole, że ona też zostanie przewodnikiem jak jej dziadek.
 • Wojciech Myjkowski (wyróżnienie) - Wojciech Myjkowski wie wszystko na temat cerkwi Unesco w Brunarach. Dwa razy w miesiącu oprowadza po niej zorganizowane grupy liczące ok. 50 osób. Przyznaje, że choć widział cerkiew wiele razy, to nadal nie może się zdecydować, czy woli ją oglądać w dziennym świetle, kiedy widać wszystkie szczegóły, czy wieczorem, gdy klimat miejsca jest nie do opisania. - Najbardziej cieszy mnie, kiedy po roku wracają do nas ci sami ludzie, aby kolejny raz obejrzeć tą cudną świątynię- mówi.
 • Barbara Bukowska - wyróżnienie - Barbara Bukowska ma już 45-letnie doświadczenie w oprowadzaniu po Krakowie. Jest licencjonowanym przewodnikiem. - Trzeba było zdać siedemnaście egzaminów, aby otrzymać licencję, jeden dotyczył procesów technologicznych w Nowej Hucie. Myślę, że dzisiaj bym go nie zaliczyła - wspomina z rozbawieniem. Zapytana o receptę na bycie dobrym przewodnikiem, podkreśla,że najważniejsze jest, aby darzyć ciepłym uczuciem miejsce, o którym się opowiada.
 • Urszula Ormicka (wyróżnienie) - Urszula Ormicka jest licencjonowanym przewodnikiem od 20 lat. Urodzona w Bielsku-Białej, należała do towarzystwa górskiego. Od dziecka kochała góry i tam też poprowadziła swoją pierwszą wycieczkę. W Krakowie poleca kopiec Kościuszki z panoramą na całe miasto. Wymienia też piękny zamek w Czorsztynie i Szlak Orlich Gniazd. - Ważnym zadaniem przewodnika jest mówienie ludziom o zapomnianych miejscach, które turyści często pomijają - podkreśla.

ATRAKCJA TURYSTYCZNA

 • Rejsy po Wiśle - Centrum Żeglugi Wiślanej STER (laureat) - Wybierając się na wycieczkę „Piotrusiem Panem”, „Sobieskim” albo „Georgem”, decydujesz się na poznanie Krakowa z zupełnie innej perspektywy. Tak zapewniają organizatorzy rejsów po Wiśle. Barki wypływają na swoje trasy codziennie o godzinie 10. W czasie godzinnej podróżu z perspektywy Wisły podziwia się klasztor Norbertanek na Salwatorze, monumentalną sylwetkę Wzgórza Wawelskiego , barokowy klasztor ojców Paulinów na Skałce oraz Kazimierz. Z kolei podczas pięciogodzinnego rejsu można zobaczyć Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów na krakowskich Bielanach oraz opactwo ojców Benedyktynów w Tyńcu. Atrakcją po drodze jest pokonanie przez jednostkę śluzy „Stopień Kościuszki” przy torze do kajakarstwa górskiego.
 • Dziubyniłka - Łemkowska Zagroda Edukacyjna (wyróżnienie) - Zagroda jest rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Składa się z budynku mieszkalno- gospodarczego, dwóch spichlerzy, oryginalnych młynów wiatrowych, studni z żurawiem, kieratu. Pomieszczenia zostały wyposażone w dawne sprzęty i narzędzia, których używa się podczas prezentacji i prowadzonych warsztatów. W izbie znajduje się m.in. tradycyjny gliniany piec, służący do wypieku chleba i podpłomyków.
 • Murowany romański kościół w Wysocicach (wyróżnienie) - Kościół jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kościół św. Mikołaja od stuleci dumnie góruje nad Wysocicami. Usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu, stromo opadającym w dół, otoczony murem oraz kilkoma starymi lipami. Wybudowano go w pierwszej połowie XIII wieku. Oszczędzony przez czas i historię, zachował się do naszych czasów niemal w niezmienionej formie.
 • Dom Historii w Nowym Sączu (wyróżnienie) - W zabytkowej pofranciszkańskiej kamienicy przy ulicy Pijarskiej 21 Fundacja Nomina Rosae otworzyła w 2015 roku Dom Historii. Jest to miejsce w Nowym Sączu wyjątkowe, bo tętniące życiem. To miejsce pełne wydarzeń - warsztatów, wystaw, spotkań z ludźmi, którzy mogą wzbogacić naszą wiedzę o historii miasta. Lokalizacja obiektu nie jest przypadkowa. Przy ulicy Pijarskiej znajdował się klasztor franciszkanów, jedna z najstarszych sądeckich świątyń.

WYDARZENIE

 • Bieg sztafetowy w Kopalni Soli w Bochni (laureat) - Pierwszy 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy zorganizowano w Bochni w roku 2005 z okazji obchodów Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza, któremu lokalna tradycja przypisuje wyjątkowe zasługi dla miasta. Za czasów jego panowania w Bochni wzniesiono m.in. ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, rozpoczęto też budowę okazałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Trasa Biegu prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli - 212 metrów pod ziemią. Biorą w nim udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia z całej Polski, a także z kilku krajów Europy. Jednym słowem Bieg w Kopalni Soli w Bochni jest dla każdego!
 • Targi Bożonarodzeniowe na Rynku w Krakowie (wyróżnienie) - Co roku na Rynku Głównym w Krakowie goszczą kupcy oferujący m.in. ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, biżuterię czy regionalne smakołyki. To właśnie dzięki targom w Krakowie można poczuć prawdziwie świąteczny klimat. Targi Bożonarodzeniowe są doskonałą okazją nie tylko do kupienia świątecznych wyrobów, ale także do wzięcia udziału w licznych wydarzeniach towarzyszących, m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu.
 • LEGOWISKO w Jordanowie (wyróżnienie) - Legowisko to wystawa prac wykonanych ze słynnych klocków. Ich twórcy to członkowie Klubu LUGPol (Lego Users Group Poland), który zrzesza dorosłych miłośników produktów firmy Lego. Z klocków potrafią wyczarowywać prawdziwe cuda, obalając mit jakoby miały być one tylko i wyłącznie dziecięcą zabawką. Co roku do Jordanowa ściąga kilkudziesięciu wystawców, a zobaczyć tam można ponad sto prac.
 • Małopolskie Dni Lawendy w Ostrowie (wyróżnienie) - Łany lawendy porastają aż 60 arów w otoczeniu łąk i pół na granicy Ostrowa i Kadzic, niewiele ponad 40 km od Krakowa. Kiedy Barbara i Andrzej Olendrowie zasadzili tu pierwsze krzewy o intensywnym zapachu, jeszcze nie wiedzieli, że wkrótce lawenda stanie się w Polsce bardzo modna, a ich „Ogród pełen lawendy” będzie chętnie odwiedzanym plenerem do sesji ślubnych czy rodzinnych.

SMACZNIE I Z TRADYCJĄ

 • Dąbskie Jadło Kraków (laureat) - Już sama nazwa restauracji wskazuje, czego się można w niej spodziewać. Bo przecież skoro mowa o jadle, to nie w menu nie może zabraknąć tradycyjnych potraw. W Dąbskim Jadle zlokalizowanym przy ulicy Dąbskiej 18 skosztujemy m.in. ziemniaków po chłopsku, barszczu zabielanego czy schabu przygotowanego na kilka różnych sposobów. Jak zapewniają właściciele, składniki, z którym powstają potrawy są zawsze świeże. Co ważne, dania są oparte rodzinnych recepturach. Przepisy są znacznie starsze niż kucharze, którzy na ich podstawie przygotowują jedzenie. Restauracja ma jasne, przytulne miejsce, urządzone tak, by sprzyjać długim rozmowom przy bogatych w smak posiłkach.
 • Karczma Staropolska Szczucin (wyróżnienie) - Staropolska Karczma to swojeskie miejsce, które znajduje się przy drodze krajowej Tarnów-Kielce. Właśnie tma można zasmakować klasyki kuchni polskiej. Wielbiciele zup będą zachwyceni tamtejszą kwaśnicą, coś dla siebie znajdą też osoby, które gustują w pierogów. Z kolei fani dan mięsnych mogą spróbować golonki czy żeberek w kapuście po staropolsku. Właściciele zachwalają też szeroką gamę trunków, których można wypróbować w Kaczmie. - Do naszej pracy podchodzimy z pasją i dokładamy najwyższych starań by nasi Goście czuli się u nas tak jak w domu.Specjalnie dla Państwa przyrządzamy prawdziwe polskie dania, wyłącznie z naturalnych produktów - zapewniają gospodarze.
 • Karczma Klimtówka Wolbrom (wyróżnienie) - Klimtówka, to miejsce wielokrotnie wyróżniane. Znajduje się na Małopolskiej Trasie Smakoszy przygotowanej prze Małopolską Organizację Turystyczną. Nazwa Karczmy nie jest przypadkowa. Klimtówka powstawa w Wolbroniu, bo według wierzeń właścicieli właśnie tam Gustav Klimt miał się zatrzymać na obiad podczas odwiedzania Małopolski. Miejsce zostało stowrzone przez prawdziwych artystów - mistrzów polskiej kuchni i entuzjastów sztuki secesyjnej. W Karczmie polskie specjały takie jak żur staropolski, tatar, domowy rosół. Można też spróbować dań z oscypkiem.
  Miejsce jest też wymarzone na organizację imprez różnego typu, wesel, urodzin dla dzieci, innych imprez okolicznościowych.

W GOŚCINIE

 • Hotel Limanova Limanowa (laureat) - Kiedyś był to znany w całej okolicy Hotel Jaworz. Dziś to obiekt nowoczesny, który jednocześnie zachował swój przytulny i niemal domowy klimat oraz urok charakterystyczny dla górskich hoteli. Hotel Limanovia to nie tylko idealne miejsce dla osób, które cenią sobie zdrowy tryb życia (wszyscy, którzy dbają o sylwetkę mogą tutaj zamówić specjalne posiłki), ale również dla tych, którzy lubią dobrą zabawę. Można tu zorganizować także wesele lub inne okolicznościowe przyjęcie. Właściciele zadbali też o to, by stworzyć tu przestrzeń dla osób, które w pięknych okolicznościach przyrody chcą zorganizować konferencje. W dwóch przestronnych salach można odbyć spotkania biznesowe z wykorzystaniem multimediów.
 • Wyspa Mszanka Mszana Dolna (wyróżnienie) - Kryty basen, jacuzzi, sauna, bilard i gabinet kosmetyczny - to tylko część oferty, jaką ma dla swoich gości Wyspa Mszanka. W ekskluzywnym ośrodku można spędzić romantyczny weekend we dwoje lub wypocząć z całą rodziną. Organizowane są tutaj także konferencje, przyjęcia świąteczne, urodziny, spotkania biznesowe. W ośrodku jest też restauracja, w której serwowane są przysmaki z kuchni polskiej i włoskiej.
 • Hotel Perła Południa Rytro (wyróżnienie) - To miejsce w Rytrze jest perłą nie tylko z nazwy. Już samo położenie w Beskidzie Sądeckim zachwyca gości. Hotel otoczony jest lasami, a malownicze trasy spacerowe są w zasięgu kilku minut drogi. Wczasy w takim miejscu to dobra propozycja nie tylko dla par, ale również dla rodzin. Dzieci nigdy się tutaj nie nudzą. Codziennie działa „Klub Rogasia”, a w nim doświadczony pedagog, pani Monika, angażuje w zabawę nawet najbardziej nieśmiałe dzieci.
 • Koliba na Łapsowej Polanie Nowy Targ (wyróżnienie) - Po wielu latach niebcecnościna turystycznej mapie, schronisko na Łapsowej Polanie ożyło i od razu zachwyciło swoich gości. Nie jest to typowa noclegownia, gdzie na obiad dostaniemy bigos czy flaczki. Kucharz tu zapyta cię czy jesteś wegetarianem czy weganinem i od razu zaproponuje ci ciekawe danie. Na rozgrzanie dostaniemy zupę-krem z dyni i marchewki, z grzankami z ciemnego pieczywa i prażonymi pestkami dyni jako dodatkami.

CHATA Z KLIMATEM

 • Janina Pazdan Tymbark (laureat) - Do dyspozycji gości jest siedem miejsc noclegowych, łazienka, kuchnia, internet bezprzewodowy i TV. Na zewnątrz można korzystać z zadaszonego grilla. Obiekt pani Janiny od lat jest ceniony nie tylko przez turystów, ale również przez mieszkańców powiatu limanowskiego. Już w 2009 roku został nominowany w kategorii agroturystyka w konkursie „Na Najatrakcyjniejszy Obiekt Turystyczny w Powiecie Limanowskim”. Właścicielka gospodarstwa, to nie tylko osoba, która dba o to, by goście fantastycznie wypoczęli w jej gospodarstwie, ale również o to, by poznali lokalną historię. Jak wyznała w przeszłości „GK” chętnie opowiada im o mogile nieznanego radzieckiego żołnierza, która znajduje się nieopodal gospodarstwa.
 • Gościniec Banica Sękowa (wyróżnienie) - „Magia”, „miejsce do którego zawsze chce się wracać”, „doskonałe miejsce, doskonałe jedzenie” - to recenzje, które wystawiają Gościńcowi w Sękowej goście, licznie odwiedzający to miejsce. W podobnym tonie wypowiadają się wszyscy goście, więc nie ma się co dziwić, że w naszej akcji Gościniec otrzymał wyróżnienie. Miejsce wypoczynku w Banicy przekonuje do siebie turystów nie tylko rustykalnym wyglądem, ale również jakością serwowanych potraw. Goście rozsmakowują się w pieczonym rano chlebie czy ręcznie lepionych pierogach. Jest jeszcze jedna wyjątkowa rzecz. Mowa o Zagrodzie Banickiej. Właściciele mają stado kóz, które dostarczą mleka z którego robione są później niepowtarzalne sery.
 • Ranczo Artemidy Nowa Góra (wyróżnienie) - Dla tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku Krakowa, a nie koniecznie mają chęć na długie podróżne, Ranczo Artemida jest idealnym miejscem na wypoczynek. Położonie w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie wśród liczych wąwozów i rozległych dolin sprzyja wycieczkom konnym. W Artemidzie, to właśnie te zwierzęta są głównymi bohaterami. Zarówno amatorzy, jak i bardziej zaawansowani mogą tu szkolić technikę jazdy. Z najmłodszymi można się też wybrać na wycieczkę bryczką. Dzieciaki na Ranczu mogą się też dowiedzieć wielu ciekawostek podczas żywych lekcji gospodarskiej tradycji. Kolejną atrakcją jest minizoo. Krótko mówiąc, w Artemidzie nie można się nudzić!

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3