Za sprawą wielu pasm górskich potencjał turystyczny województwa małopolskiego jest ogromny. Jest z czego wybierać, bo w Małopolsce znajdują się pasma o umiarkowanej trudności, jak Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce i Pieniny, ale również Tatry, wykraczające poza granice naszego województwa i kraju.
Gdzie w Małopolsce warto wyjść na szlak z dziećmi?
Na wiele stosunkowo łatwych szlaków warto wybrać się z dziećmi. Godne polecenia są tu doliny, m.in. Przełom Dunajca w Pieninach, Dolina Kościeliska czy Dolina Białego w Tatrach, urokliwe szlaki na terenie dawnych łemkowskich wsi w Beskidzie Niskim, m.in. Nieznajowa, Radocyna, Czarne.
Nieco starsze dzieci z pewnością poradzą sobie na szlakach Beskidu Wyspowego czy Pienin. Wędrując tymi pasmami, można trafić na wiele rodzin z dziećmi, zdobywających takie szczyty, jak Łopień, Mogielica, Modyń w Beskidzie Wyspowym czy Trzy Korony, Sokolica czy Wysoka w Pieninach. Stosunkowo łatwym szlakiem jest również wejście na Kiczorę i Turbacz z Przełęczy Knurowskiej.
Gdzie warto wyruszyć w Tatry?
Tatry zaliczają się do pasma najbardziej wymagającego w Małopolsce. Ale i tu trudność wędrówki można stopniować od łatwych technicznie dolin, jak nieco mniej uczęszczana Dolina Białego, Dolina Strążyska, przez Rusinową Polanę i Gęsią Szyję, aż po nieco bardziej wymagające Dolinę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich.
Popularne tatrzańskie szczyty to Giewont, Kasprowy Wierch, Kopa Kondracka, a także tzw. Czerwone Wierchy w Tatrach Zachodnich. W Tatrach Wysokich godnymi polecenia szczytami są Kozi Wierch, który bez większych trudności technicznych można zdobyć od strony Doliny Pięciu Stawów, Szpiglasowy Wierch z łatwiejszym podejściem od strony Morskiego Oka, czy malowniczą trasę z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę nad Morskie Oko. W okresie zimowym ta ostatnia jest jednak zamykana.
