Wieże widokowe w Małopolsce cieszą się rosnącą popularnością, choć nie brakuje również ich przeciwników. Ci ostatni zwracają uwagę na zaśmiecanie naturalnego krajobrazu masywnymi konstrukcjami.
Popularne wieże widokowe w regionie to są m.in. w Beskidzie Sądeckim (Koziarz, Eliaszówka), Beskidzie Niskim (Ferdel, Jaworz), Gorcach (Gorc, Lubań), a także w Pogórzu Rożnowskim (Bruśnik) czy Pogórzu Ciężkowickim (Brzanka).
W Beskidzie Wyspowym powstały ostatnio trzy wieże: Modyń w 2021, Mogielica w 2022 i Kamionna na przełomie 2023 i 2024. Pod koniec 2023 roku miało miejsce otwarcie wieży widokowej na Bocheńcu, drugiej już po otwartej w 2019 roku Szpilówce w powiecie brzeskim.
[cyt]Co ciekawe, z wielu wież można podziwiać inne tego typu obiekty. Dla przykładu ze Szpilówki przy sprzyjającej widoczności można doprzeć wieże na Radziejowej (1266 m n.p.m) w Beskidzie Sądeckim i na górze Jaworz (921 m n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym. Ze szczytu górującego nad Iwkową można też dojrzeć wieżę na Kamionnej i odwrotnie. Wytrawni turyści mogą również przejść na piechotę ze Szpilówki na Kamionną jednego dnia. Marsz zajmuje ok. 5,5 godziny.[/cyt]
Otwarcie każdej kolejnej wieży widokowej oznacza ożywienie turystyczne danego rejonu. Na Szpilówkę, niespecjalnie popularną przed uruchomieniem wieży, wchodzi dziennie ok. tysiąca osób.
W regionie podgórskim powstają także ścieżki w koronach drzew. Po imponującej Bachledovej Dolinie w Tatrach Słowackich powstała ścieżka w Krynicy (2020), a ostatnio również w Ciężkowicach (2022), która po otwarciu stała się celem obleganym przez turystów.
