Poranek przywitał turystów i mieszkańców Zakopanego oraz okolicznych wiosek zachwycającymi widokami. Od samego rana Tatry przyciągają swoim pięknem - błękitne niebo, ciepłe promienie słońca i cisza, którą przerywają jedynie odgłosy natury. Po ostatnich opadach, w dolinach i samym Zakopanem wciąż zalega śnieg, tworząc białą kołdrę, która kontrastuje z błękitem nieba.
Choć nocą termometry spadły poniżej minus 10 stopni Celsjusza, obecna pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Dzięki opadom śniegu większość wyciągów narciarskich cały czas jeszcze funkcjonuje.
Nadchodzące dni również zapowiadają się wyjątkowo. Synoptycy przewidują ocieplenie, a w weekend na Podhalu ma być powyżej 10 stopni Celsjusza na plusie. Dla turystów oznacza to jeszcze bardziej sprzyjającą pogodę do zwiedzania i aktywnego wypoczynku. Warto więc zaplanować wizytę w Zakopanem, by poczuć magię Tatr w tej przepięknej, słonecznej scenerii.
Piękne widoki nie powinny jednak osłabić czujności. Zimowe warunki w Tatrach wymagają odpowiedniego sprzętu i wiedzy. Niestety niosą ze sobą także zagrożenie. W Tatrach od wysokości 1700 m n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poniżej ogłoszony jest pierwszy stopień.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na świeże depozyty śniegu leżącego we wszystkich formacjach wklęsłych oraz na rozległych polach śnieżnych śnieg ten jest słabo związany ze starszą warstwą. W pobliżu grani miejsca kompletnie wywiane sąsiadują z miejscami ze zwiększoną ilością śniegu (zaspy) - opisują sytuację w Tatrach ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Pracownicy parku radzą, aby do planowanej wędrówki dobrze się przygotować. - W Tatrach w ciągu ostatniej doby przybyło ok. 20 cm śniegu. Na Kasprowym Wierchu jest go aktualnie ok. 84cm. Szlaki powyżej górnej granicy lasu są w większości nieprzetarte. Nie widać ich przebiegu. Wiatr nagromadził większe ilości śniegu w formacjach wklęsłych, a w okolicach grani, miejscami całkowicie go wywiał. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków. Niezbędny jest tu odpowiedni sprzęt zimowy: raki – nie raczki!, czekan, kask, lawinowe ABC oraz detektor, sonda i łopatka wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, także zalega świeży śnieg. Miejscami jest ślisko. Wybierając się w te partie gór, zalecamy zabrać raczki i kijki - informują pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego w komunikacie turystycznym.
