https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie sianokosy na Błoniach. W centrum Krakowa klimat jak na wakacjach na wsi!

Bartosz Dybała
Wideo
od 16 lat
Na Błoniach rozpoczęły się sianokosy! Słoneczne i upalne dni to najlepszy czas na takie prace. Wybór właśnie tej pory nie jest przypadkowy, ponieważ dobrze wysuszona trawa może zostać wykorzystana w celach rolniczych. Przy późniejszym wystąpieniu opadów deszczu, Błonia będą mogły zazielenić się na nowo.

Czas rozpocząć sianokosy na krakowskich Błoniach

Błonia w Krakowie są jedną z największych w Europie łąk, znajdujących się w centrum miasta. Ich powierzchnia to 48 hektarów. W 2000 roku zostały wpisane do rejestru zabytków. Miejscy urzędnicy przekonują, że dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o Błonia oraz zachowanie ich w formie łąki.

- W ostatnich latach koszenie odbywa się tu tylko dwa razy w sezonie - mówią w magistracie.

Skoszenie tak wysokiej trawy zagwarantuje odpowiednią jakość pokosu, który następnie zostanie zebrany przez wykonującego sianokosy rolnika. Po przeprowadzonych pracach chwilowo pojawi się efekt tzw. rżyska, a trawa przez pewien czas nie będzie jak zazwyczaj na Błoniach soczyście zielona.

- Jednak zebranie suchej trawy jest bardzo istotne i umożliwi jej dalsze wykorzystanie na cele rolnicze. Prace wykonywane są w ramach umowy bezkosztowej - twierdzą krakowscy urzędnicy.

Na nowo zazielenić się Błoniom pozwolą opady deszczu.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zawsze mówiłem, że Kraków to wiocha. Na tą łąkę wpuściłbym jeszcze krowy, tylko potem przegon alejami wiązałby się z uprzątnięciem tzw. placków, no chyba że by je zostawić do rozjeżdżenia przez samochody.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska