MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdyby krakowskie Błonia potrafiły mówić… Zobacz, co się działo w centrum miasta 100 lat temu

mad
Krakowskie Błonia - rok 1926.
Krakowskie Błonia - rok 1926. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Odbywały się tu uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem, Józef Piłsudski jeździł po nich Rolls-Roycem, jeszcze do 1980 roku można było tu wypasać krowy, a w 1941 powstała makieta ich zabudowy! Mają 48 hektarów powierzchni i 3500 metrów obwodu. Krakowskie Błonia. Perła wśród parków miejskich na mapie Polski. A gdyby potrafiły mówić… Zapraszamy na podróż w czasie. Zobacz, co działo się na krakowskich Błoniach prawie 100 lat temu.

Archiwalne zdjęcia krakowskich Błoń:

Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, ma tak rozległy plac w centrum. A wszystko za sprawą pewnego zamożnego szlachcica - Jaksa z Miechowa. Podarował on w 1163 roku ten właśnie kawałek ziemi krakowskim siostrom Norbertankom na pastwisko. W 1366 Norbertanki zamieniły ten kawałek ziemi na kamienicę przy ulicy Floriańskiej. Pech chciał, że kamienica spłonęła, a siostry upomniały się o łąkę między Zwierzyńcem a Łobzowem. Magistrat powiedział jednak „nie”. Spór o ten kawałek ziemi trwał latami. Starała się go nawet rozwiązać królowa Jadwiga nadając zakonnicom prawo do wypasania 150 krów, a mieszkańcom wsi Zwierzyniec – 353 zwierząt.

Tu było grzęzawisko

Do XIX wieku Błonia były terenem zaniedbanym, a przepływająca przez nie Rudawa, wylewając co roku wiosną, zamieniała je w grzęzawisko. Błonia były do tego stopnia obskurne, że w czasie epidemii cholery pozostawiano tam umierających
Dopiero w 1908 roku założono na Błoniach deptak i wykonano przepusty odprowadzające wodę. 1906 roku przy Błoniach powstały pierwsze krakowskie kluby sportowe: Cracovia i później Wisła. W 1911 roku, z inicjatywy ks. Mieczysława Kuznowicza, na Błoniach powstał Park Sportowy Juvenia.

Plany na błonia Hansa Franka

Mało brakowało, by Błonia zniknęły pod budynkami reprezentacyjnej dzielnicy, której budowę na rozległej łące planował Hans Frank, szef Generalnego Gubernatorstwa ze stolicą w Krakowie. W kwietniu 1941 r. w ramach „odpolszczenia Krakowa” Frank wydał polecenie usunięcia kopców Piłsudskiego i Kościuszki. Na Błoniach miała zaś powstać niemiecka dzielnica, składająca się z gmachów administracji rządowej i dystryktowej oraz innych centralnych urzędów Generalnego Gubernatorstwa.
Jak wiemy jednak z lekcji historii, w 1945 roku uciekł z Krakowa, zabierając ze sobą wiele dzieł sztuki, w tym Damę z łasiczką Leonarda da Vinci, Portret młodzieńca Rafaela oraz Krajobraz z miłosiernym samarytaninem Rembrandta...

Błonia – miejsce wielu imprez i wydarzeń

Błonia były świadkiem obchodów rocznic ważnych wydarzeń z historii narodu polskiego. W 1910 roku, w podzielonej zaborami Polsce, obchodzono pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem; w roku 1933 Józef Piłsudski odbierał paradę uświetniającą obchody zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Obecnie w miejscu gdzie stała trybuna znajduje się głaz z pamiątkową tablicą.

Podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II (1979, 1983, 1997 i 2002) oraz Benedykta XVI (2006), krakowskie Błonia były miejscem mszy świętych, w których uczestniczyło kilkaset tysięcy wiernych.
Do dziś jest to ulubione miejsce spacerów krakowian.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska