Spis treści
Krakowski Park Jordana - początki
Park Jordana jest parkiem miejskim, wpisanym do rejestru zabytków. Park został założony w 1889 roku i miał służyć mieszkańcom, którzy mogli w nim korzystać z przyrządów gimnastycznych, boisk i placów zabaw.
Park zaprojektował Bolesław Malecki (ówczesny opiekun Plant). Centralna część parku, okolice alei i pomników upamiętniających zasłużonych dla Polski Polaków, przeznaczona była do spacerów, resztę stanowiły boiska oraz inne sprzęty gimnastyczne do ćwiczeń dla dzieci i młodzieży. W okresie świetności w parku znajdowało się 14 boisk (z których 12 było numerowanych) o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniu. Dr Jordan uważał, że przez odpowiednią organizacje czasu wolnego młodzieży można zminimalizować skutki przeciążenia programem szkolnym i zapewnić jej zrównoważony rozwój.
Masz chwilę? Rozwiąż QUIZ: 15 bardzo krakoskich słów. Nie jojc, tylko sprawdź, czy znasz choć 7 z nich
Zobacz zdjęcia Parku Jordana sprzed prawie stu lat!
Park Jordana podczas wojny
W czasie II wojny światowej park został zniszczony. Wszystkie zamysły i osiągnięcia dr Henryka Jordana zostały doszczętnie zrujnowane, a park przekształcony w park miejski dostępny wyłącznie dla Niemców. W okresie PRL-u rozpoczęto stopniową rewaloryzację parku, w tym przywrócenie na cokoły pomników, które w okresie wojny zostały z nich usunięte.
Park Jordana dziś
Obecny układ kompozycyjny parku różni się znacząco od pierwotnych założeń. Drzewostan i komunikacja wewnętrzna mają charakter swobodny, krajobrazowy. Przetrwała jedynie aleja główna wraz z rondem, nosząca znamiona założenia neoklasycystycznego. Na uwagę zasługuje również tzw. Aleja Wielkich Polaków XX wieku, stanowiąca współczesne uzupełnienie do koncepcji zapoczątkowane przez założyciela parku.
Jedną z atrakcji parku jest wodny plac zabaw. Działa w krakowskim parku Jordana od lata 2021 roku. Inwestycję zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego. Najmłodsi mogą tam bawić się wśród wodnych armatek, fontann rozpylających wodę, wodnych strumieni czy tzw. wodnej galaretki.
- Kraków w latach 90. XX wieku. Takie było nasze miasto, tacy byliśmy
- Tak wyglądały małopolskie miasta i miasteczka w XX wieku. Zobacz!
- Plażowa moda PRL. Skąpe bikini, bielizna i majtasy: Jedziemy na wczasy!
- Luksus w PRL, czyli PEWEX. To można było kupić tylko w sklepach PEWEX. Zobacz!
- Sanatorium w PRL. Tu się leczy, ale i prowadzi życie towarzyskie. Zobacz!
- Żniwa - czas snopków i ciężkiej pracy. Tak to kiedyś wyglądało
