Tradycja emausowego odpustu w Krakowie datuje się już od średniowiecza, a korzeniami sięga nawet czasów przedchrześcijańskich. W XVI wieku rozpowszechnił się w Polsce, Czechach i na Słowacji zwyczaj odwiedzenia świątyni poza miastem na pamiątkę biblijnego spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z uczniami na drodze do Emausu. Uroczysty spacer krakowskiego mieszczaństwa do kościoła św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela przy klasztorze norbertanek przerodził się w XIX wieku w ludową zabawę połączoną z odpustem oraz z przechadzką na kopiec Kościuszki.
Wśród bogatego i różnorodnego asortymentu towarów sprzedawanych podczas odpustu znaleźć można było słodycze, drewniane i gliniane zabawki, dewocjonalia, ludowe rzeźby czy niedrogą biżuterię. W trosce o zachowanie zwyczajowego charakteru wydarzenia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jeszcze pod koniec lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zaczęły upowszechniać się plastikowe wyroby, zorganizowało konkursy na tradycyjną zabawkę i stragan.
W 2022 roku organizację odpustu Emaus przejął Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa i z jego ramienia Krakowskie Forum Kultury, ponieważ tak cennemu przejawowi dziedzictwa kulturowego i wyrazowi tożsamości należy się ochrona.
W tym roku w innym miejscu
Z uwagi na realizowaną obecnie inwestycję obejmującą remont ul. Kościuszki, organizacja tradycyjnego odpustu Emaus w dotychczasowej lokalizacji nie jest możliwa. Odbywający się od wielu lat na krakowskim Salwatorze Emaus to bardzo ważny element dziedzictwa kulturowego Krakowa, a także wydarzenie, które na stałe wpisało się w miejskie kalendarium.
− Miasto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, nie zrezygnowało z tak popularnego sposobu świętowania poniedziałku wielkanocnego i podjęło decyzję o organizacji 1 kwietnia jarmarku odpustowego przy krakowskich Błoniach. Nie bez wpływu na wybór lokalizacji pozostaje fakt, że odwiedzający kramy nadal będą mogli przespacerować się wzdłuż Rudawy i odwiedzić kopiec Kościuszki – podkreśla Krakowskie Forum Kultury.
Jarmark odpustowy po raz trzeci organizowany jest przez miejską instytucję Krakowskie Forum Kultury. Dzięki wprowadzanym sukcesywnie zmianom, wydarzenie z powodzeniem łączy powrót do kulturowego dziedzictwa Zwierzyńca z prezentowaniem lokalnego rzemiosła oraz folkloru.
Empatia transmitowana społecznie?

- Krakowskie odpusty. Tak Emaus wyglądał przed niespełna stu laty
- Porcelana, obrusy, srebrne zastawy, cuda-wianki. Oto świąteczne stoły sprzed 100 lat!
- Tak kiedyś wyglądał śmigus-dyngus w Krakowie. Dziś za coś takiego grożą kary!
- Wielkanoc: Woda żywa, pogrzeb żuru, boże rany. Poznaj zwyczaje i symbole wielkanocne