https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkowiejski Targ z deszczem, produktami regionalnymi i dyskusją o powietrzu oraz wielkimi bańkami mydlanymi

Barbara Ciryt
Udał się Wielkowiejski Trag - oceniają wystawcy, rolnicy, sadownicy, producenci warzyw, serów, kiełbas i rękodzielnicy. Mimo deszczowego poranka klienci dopisali. Cyklicznie targ jest organizowany od wiosny do jesieni w co drugą sobotę. Tym razem oprócz lokalnych produktów i pyszności były rozmowy o powietrzu, bo już tradycyjnie na targu są panele dyskusyjne.

W sobotę, 5 sierpnia targ rozpoczął się o godz. 9 i trwał do 13. Początkowo intensywnie padało, potem ustało, wypogodziło się. Jak mówi Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu ośmiu wystawców dzisiaj zrezygnowało z udziału w targu, ale ci którzy przyjechali nie żałują.

Deszcz nie przeszkodził w targowaniu

- Z rana zastanawiałam się czy jechać, rozkładać stoisko i handlować, bo przecież była ulewa. Nie spodziewałam się, że po rozpogodzeniu będzie tak wielu klientów. Sprzedaliśmy prawie wszystko - mówi właścicielka stoiska Anna Biesiada, która w rodzinnym gospodarstwie z mężem Pawłem produkuje warzywa.

Na brak klientów nie narzekali także producenci wyrobów mięsnych, serów kozich oraz wyrobów garmażeryjnych. Jak zwykle na targu były także stoiska z pyszną kawą, miodami, przetworami owocowymi i warzywnymi. Piękne ozdoby, biżuterię i ceramikę artystyczną i użytkową oferowali rękodzielnicy i artyści. Było także stoisko z rowerami, bo na targu ze swoją ofertą pojawia się sklep rowerowy z Modlniczki. Przy okazji prezentacji rowerów klienci targu mają możliwości jazdy próbnej na rowerach.

Dyskusje o powietrzu, piecach i OZE

Tym razem targ był poświęcony dbałości o powietrze. Gmina Wielka Wieś wciąż stara się zachęcać swoich mieszkańców do pozbycia się kopciuchów, ale także korzystania z odnawialnych źródeł energii.

- O możliwościach zdobywania dotacji do wymiany pieców i montażu OZE, o tym co oferuje rządowy program Czyste Powietrze rozmawialiśmy z Moniką Cyrek, ekodoradczynią i kierowniczką Referatu Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Wielka Wieś. Natomiast z radnymi Mateuszem Indyką i Edward Zamojskim rozmawialiśmy o instalacjach fotowoltaicznych, o piecach nowej generacji do centralnego ogrzewania oraz o zmianach klimatu - relacjonuje Janusz Bończak, koordynator targu, konferansjer prowadzący debaty tematyczne.

Na straganie w dzień targowy prezentacja wsi

Już tradycyjnie na Wielkowiejskim Targu są prezentacje poszczególnych miejscowości w gminie Wielka Wieś. Tym razem była prezentacja Modlnicy.

- Mamy 13 targów w ciągu sezonu i 12 miejscowości, wiec niemal na każdym prezentujemy kolejne wioski. Zapraszamy sołtysów, radnych, osoby zaangażowane w promowanie swoich miejscowości. Opowiadamy o tym, czym dana miejscowość żyje, jakie są inwestycje, jakie potrzeby, co może zaoferować turystom - mówi Bończak.

O Modlnicy opowiadali sołtys wioski Bogumiła Pietrzyk, jednocześnie pasjonatka lokalnej historii oraz radny z tej miejscowości Henryk Figiel. Obydwoje rozmówcy jako reprezentanci wioski mówili o jej dziejach, mieszkańcach, inwestycjach, ciekawostkach.
Podczas targu nie zabrakło także atrakcji dla dzieci było puszczanie latawców oraz baniek mydlanych.

Ojców wioska, która uzyskała tytuł najpiękniejszej w całej Małopolsce

Ojców zdobył tytuł najpiękniejszej wioski w Małopolsce. Unik...

Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska