https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża rozebrana do połowy

Arkadiusz Maciejowski
Obecnie skuwanie betonu trwa na 14. piętrze wieżowca
Obecnie skuwanie betonu trwa na 14. piętrze wieżowca fot. Anna Kaczmarz
Wypruwanie części ze „szkieletora” potrwa jeszcze dwa miesiące. Obecnie robotnicy skuwają beton na czternastym piętrze budynku. We wrześniu rozpocząć ma się budowa zupełnie nowego wieżowca - Unity Tower

„Szkieletor”, choć przykryty wielką płachtą, bardzo schudł i zmalał o około siedem metrów. Na półmetku jest bowiem rozbiórka głównych elementów wieżowca przy rondzie Mogilskim.

- Widać gołym okiem, że wieża jest tymczasowo niższa, ponieważ całkowicie zdemontowane zostały jej dwie ostatnie kondygnacje - mówi Jakub Wazowicz z firmy GD&K Group, która jest współwłaścicielem obiektu. Gdy powstawał budynek planowano, by dwa ostatnie piętra pełniły funkcję techniczną. - Obecnie już takiego rozwiązania się nie stosuje. Windy mają maszynownie w podziemiach, albo na małej przestrzeni w górnej części obiektów. Dlatego te kondygnacje zdemontowaliśmy - dodaje Jakub Wazowicz.

Pozostałe piętra „szkieletora” nie są już całkowicie rozbierane, tylko „patroszone”. Prace polegają głównie na skuwaniu betonowych elementów wieży, aby pozostał tylko stalowy szkielet wieżowca (wcześniej wyburzona została zabudowa przylegająca do głównej wieży). Likwidowane są znajdujące się we wnętrzu piony komunikacyjne z szybami windowymi, które nie spełniają obecnych standardów.

- Jesteśmy w połowie tych robót rozbiórkowych. Obecnie prace - postępujące od góry w dół - prowadzone są na trzynastym piętrze (łącznie było ich 27). Planujemy, że zakończą się w czerwcu - wyjaśnia Jakub Wazowicz.

Przypomnijmy, że zgodnie z pierwotnymi założeniami firmy GD&K skuwanie betonowych elementów miało rozpocząć się pod koniec 2016 roku. Pojawiły się jednak problemy z odpowiednim zamontowaniem na wieżowcu siatki chroniącej sąsiadów „szkieletora” przed pyłem i kurzem unoszącym się podczas rozbiórki. Elementy mocujące, które utrzymywały zawieszane wcześniej na „szkieletorze” banery reklamowe, okazały się zbyt słabe dla nowej siatki. Trzeba było je wymienić. Skuwanie wieżowca rozpoczęło się więc dopiero w styczniu 2017 r. - Faktycznie planowaliśmy, że prace zakończą się nieco wcześniej, czyli mniej więcej w maju, ale ostatecznie będzie to w czerwcu, więc opóźnienie nie jest duże i nie wpłynie na termin zakończenia całej inwestycji - podkreśla przedstawiciel GD&K.

Tuż po zakończeniu „patroszenia” wieżowca - gdy zostanie sam stalowy szkielet obiektu - mają się rozpocząć przygotowania do budowy nowego kompleksu budynków. Przez wakacje wykonawca (obecnie trwa przetarg, w którym zostanie wybrany) ma mieć czas na przygotowanie placu budowy, całego zaplecza technicznego itd. Jednocześnie tworzone będą instalacje podziemne itd. - Fizycznie budowa nowego wieżowca rozpocznie się we wrześniu - podkreśla Jakub Wazowicz.

Docelowo „szkieletor”, niedokończony od 1979 r., przekształcony zostanie w ekskluzywny wieżowiec Unity Tower („Wieża Jedności”). Po dobudowie górnych kondygnacji - mają być ogólnodostępne i będą pełnić funkcję tarasu widokowego - wysokość obiektu wyniesie 102,5 metra, czyli o ok. 10 metrów więcej niż obecnie. W sąsiedztwie wieżowca wzniesiony zostanie też hotel (została już podpisana umowa z Radisson Red), mniejsze biurowce i apartamentowiec.

Inwestycja ma się zakończyć w 2019 r. z tym, że pierwsze elementy całego kompleksu będą oddawane do użytku już w styczniu i lutym a prawdopodobnie jako ostatni - w listopadzie lub grudniu - otwarty zostanie główny wieżowiec. Budżet całego przedsięwzięcia szacowany jest na ok. 430 milionów zł. Pieniądze mają pochodzić z wkładu własnego inwestora oraz kredytu, jakiego udzieli konsorcjum banków.

30.01.2017 Opakowali "szkieletora" w Krakowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miki
Kolega Waldek pił tam na czwartym piętrze na wagarach na początku lat 90-tych! Spieszcie się "kochać" wieżowce, tak szybko odchodzą. Dodam, że wieżowiec służył jako schronienie dla "smoka wawelskiego" w legendach allegro. Koniecznie zobaczcie ten film krótkometrażowy dostępny YU pod nazwą - Legendy Polskie. Film SMOK. Allegro / Wykonanie REWELACJA!
T
Tw Bolek
Jak można umieścić coś co już zostało umieszczone 40 lat temu? Chory to ty jesteś tak samo jak ekolodzy i pseudoplastycy miejscy.
11111
chyba nie znasz tej czesci miasta. w poblizu faktycznie jest enklawa fajnej, malej zabudowy. co prawda wille to zbyt duzo powiedziane, ale to bardzo przyjemna okolicam, z ogrodkami, jak postulowales - czesto przecinam te rejony na rowerze
a
abaqus
Urocza zabudowa willowa koło największego skrzyżowania w mieście? Raczysz żartować. Tam powinno rosnąć krakowskie 'city', a nie wille na które miejsce jest na obrzeżach. Co to za willa z której wychodzisz i obok masz już płot sąsiada. To jest żart a nie willa. Willa musi mieć ogród, przestrzeń a nie klitka w centrum miasta.
g
gośc
To chore by wsród uroczej zabudowy willowej umieszczać tak wysoki budynek! To, co dzieje sie w Krakowie z nowym budownictwem to zbrodnia.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska