Wioślarskie ME. Medale dla zawodników z Krakowa

Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska zdobyły w ME srebro
Anna Wierzbowska i Maria Wierzbowska zdobyły w ME srebro Michał Dyjuk
Medalistce olimpijskiej Marii Springwald (AZS AWF Kraków) nie udało się stanąć na podium mistrzostw Europy. W finale zawodów rozgrywanych w Racicach czwórka podwójna z nią w składzie zajęła 4. miejsce. W imprezie srebrne medale wywalczyli wioślarze pochodzący z Krakowa: Anna i Maria Wierzbowskie (Lotto Bydgostia) w czwórce bez sterniczki oraz Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) w czwórce podwójnej.

Osada ze Springwald w składzie po przebudowie - nowymi twarzami w osadzie są Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann - w tym roku wygrała zawody Pucharu Świata w Belgradzie, więc nadzieje na podium w ME nie były bezpodstawne. W finale szybko na prowadzenie wyszły Niemki i nie dały się dogonić. „Biało-czerwone” długo płynęły na 3. pozycji, ale w drugiej części dystansu zostały wyprzedzone, do podium zabrakło 3,72 s Srebro zdobyły Holenderki, a brąz - Brytyjki.

Wcześniej z sukcesu cieszyły się Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak, który triumfowały w dwójce podwójnej wagi lekkiej (ta pierwsza w 2013 r. miała brąz ME, płynąc w duecie z Katarzyną Wełną z AZS AWF Kraków). Po srebro sięgnęła klubowa osada Lotto Bydgostii: Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska, Monika Ciaciuch i Joanna Dittmann (dwie pierwsze to wychowanki AZS AWF Kraków, które na początku 2016 r. opuściły klub; na IO w Rio startowały w dwójce). Przegrały o 3,78 s z Rumunkami.

W finale ME był jeszcze jeden medalowy krakowski akcent. W finale wystąpiła czwórka podwójna, w której był pochodzący spod Wawelu Dominik Czaja (obecnie AZS AWF Warszawa) i były zawodnik AZS AWF Kraków Wiktor Chabel (Posnania). Wraz z Adamem Wincenciakiem i Dariuszem Radoszem spisali się świetnie, zajmując 2. lokatę (przegrali o 3,37 s z Litwinami).

Tytuły wicemistrzowskie zdobyły także: dwójka podwójna Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup oraz męska ósemka: Mikołaj Burda, Zbigniew Schodowski, Marcin Brzeziński, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Michał Szpakowski, Ryszard Ablewski, Bartosz Modrzyński i Daniel Trojanowski.