18 lutego 2016 r. wchodzi w życie (opublikowane w dniu 3 lutego 2016 r.) Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych. Chodzi o przyznaną nam przez Unię Europejską kwotę prawie 29 mln euro.
Wniosek o udzielenie wsparcia składa się w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta na formularzu opracowanym przez ARR w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia – czyli do 18 marca 2016 r.
Wniosek o udzielenie wsparcia będzie wkrótce dostępny na stronie internetowej Agencji www.arr.gov.pl.
Kto otrzyma pomoc
Jeśli chodzi o producentów mleka, na nadzwyczajną pomoc będą mogli liczyć rolnicy, którzy w roku kwotowym 2014/2015 wprowadzili do obrotu minimum 15 tys. kg mleka i nie więcej niż 300 tys. kg.
Poza tym w okresie, kiedy będą składać wniosek, powinni posiadać przynajmniej trzy krowy typu użytkowego (mleczne lub kombinowane) w wieku nieprzekraczającym 24 miesięcy.
Natomiast w przypadku producentów świń, z pomocy będzie mógł skorzystać ten, kto 30 września 2015 roku posiadał nie więcej niż 2 tys. świń (według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt). Poza tym w okresie od 1 października do 31 grudnia powinien sprzedać do uboju nie mniej niż 5 i nie więcej niż 2 tys. świń objętych kodami właściwymi dla tuczników i loch. Kolejny warunek – w okresie od 1 października do 7 stycznia co najmniej 5 świń sprzedanych przez tych producentów, powinno zostać poddanych ubojowi w rzeźni.
Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy?.
– To będzie zależeć od tego ile wpłynie wniosków – podkreśla Jadwiga Zabielska, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku. – Dla producentów mleka kwota wyjściowa to 1,4 gr do kg. Natomiast w przypadku producentów trzody, wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy chów prowadzony jest w cyklu trybie otwartym, czy zamkniętym. Producenci, którzy prowadzą chów w cyklu otwartym, mogą otrzymać maksymalnie 35 zł do sztuki. Natomiast ci, którzy prowadzą chów w cyklu zamkniętym, otrzymają stawkę dwa razy wyższą.
Szczegółowe wytyczne (m.in. dotyczące tego jakie okresy będą uwzględniane przy wyliczaniu wsparcia) można znaleźć w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2016 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla rolników w sektorach hodowlanych.
Pieniądze z tytułu wsparcia Agencja powinna wypłacić najpóźniej do dnia 30 czerwca.
Barbara Kociakowska